انتقاد صلیب سرخ از ناتوانی سیستم بین‌المللی در حل بحران‌های جهانی
انتقاد صلیب سرخ از ناتوانی سیستم بین‌المللی در حل بحران‌های جهانی

  به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “پیتر ماورر”، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گفتگویی با روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان در پاسخ به این پرسش که آیا سال  ۲۰۱۹ یک سال خوب و یا بد برای کمک های انسان دوستانه بود گفت: وقتی که ما به عنوان صلیب سرخ بین […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “پیتر ماورر”، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گفتگویی با روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان در پاسخ به این پرسش که آیا سال  ۲۰۱۹ یک سال خوب و یا بد برای کمک های انسان دوستانه بود گفت: وقتی که ما به عنوان صلیب سرخ بین المللی مشغله زیادی داشته باشیم آن سال برای انسان ها سال بدی است. بنابراین متاسفانه این نشان می دهد که مسائل بیشتری در جهان به وجود آمده است. در حقیقت بودجه ما مدتی است که دائما افزایش می یابد. در سال ۲۰۱۹ این بودجه حدود ۲ میلیارد فرانک سوئیس بود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر ما در بیش از ۹۰ کشور دنیا برای کمک به انسان ها حضور داریم. حدود ۱۵ تا ۲۰ عملیات بزرگ در مناطقی وجود دارد که مدت طولانی به عنوان مناطق بحرانی اعتبار داشت. دامنه این مناطق از چاد و شاخ آفریقا، سوریه، عراق، یمن و افغانستان تا اوکراین  ونزوئلا را شامل می شود. بنابراین ما در هر جایی که به نوعی به تیتر رسانه ها تبدیل شده حضور داریم.

ماورر در پاسخ به این پرسش که شما برای کدام عملیات ها بیشترین پول را می پردازید گفت: مانند سابق کار در سوریه، عراق و یمن هزینه بالایی دارد. در خاورمیانه ما علاوه بر لبنان، اردن و فلسطین در ۶ منطقه درگیری دیگر هم فعال هستیم و بیش از یک سوم بودجه ما به تنهایی در این منطقه جریان دارد. بیش از ۴۰ درصد بودجه ما هم برای آفریقا هزینه می شود.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ از بدتر شدن بحرن ها در سوریه، یمن، جنوب سودان و یا سومالی و بسیاری بحران های جهانی دیگر سخن گفته و اظهار داشت: در حال حاضر در سطح دنیا به دلیل خشونت ها و درگیری ها حدود ۱۳۴ میلیون نفر به کمک نیاز دارند. ۲۰ مورد از شدیدترین بحران ها تقریبا ۸۰ درصد آوارگی ها و نیازها به کمک را ایجاد کرده اند. عرصه سیاسی تا حد زیادی مقصر این وضعیت ناگوار هستند.

وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد که چرا اصلا این مناقشات به وجود می آید؟ به این دلیل که کشورها و دولت ها آشکارا شایستگی این را ندارند که این مناقشات را از راه های صلح آمیز حل کنند. سیستم بین المللی به نظر نمی رسد به عنوان یک سیستم کامل برای خنثی سازی اوضاع و تثبیت شرایط بتواند عمل کند چه رسد به اینکه مناقشات را حل کند. البته در برخی مناطق از جمله اوکراین پیشرفت هایی وجود داشته است. اما هم زمان باید گفت که سوریه همچنان سوریه است و یمن هم همچنان همان یمن سابق است.

جزئیات دیدار مهم الحوثی با رئیس صلیب سرخ جهانیطالبان خواستار از سرگیری فعالیت صلیب سرخ در افغانستان شدصلیب سرخ: مذاکرات آمریکا با طالبان خشونت‌ها در افغانستان را کاهش نداده استتغییر کاربری ناوهای آمریکایی از سوی صلیب سرخ پیگیری می‌شود

وی در ادامه به آثار مخرب جنگ ها در شهرها بر اوضاع ساکنان آن از جمله در یمن اشاره کرده و در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: در جنگ های امروزی اغلب تعداد زیاد و غیر قابل کنترلی از گروه های دولتی و غیر دولتی در جبهه های نبرد حضور دارند و این چالشی بسیار پیچیده برای سازمان های امدادی است. ما برای دسترسی به نیازمندان همواره باید بحث های زیادی با احزاب مختلف جنگی  داشته باشیم که حتی برخی از آن ها دستورت خود را از قدرت های خارجی می گیرند.

این مقام سازمان ملل در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان به وابستگی نیازمندان بعد از بحران ها خاتمه داد گفت: این واقعا یک مسئله بزرگ است. میانگین درگیری ما در ۱۰ مورد از عملیات های بزرگ صلیب سرخ حدود ۳۳ سال است. ما باید فورا درباره چگونگی مقابله با بحران های موجود فکر کنیم و این به فرم های جدید کمک نیاز داریم.