ایجاد دموکراسی در عراق، تهدیدی برای دیکتاتوری آمریکا در منطقه است
ایجاد دموکراسی در عراق، تهدیدی برای دیکتاتوری آمریکا در منطقه است

– اخبار فرهنگی – به گزارش اخبارنو به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، چهاردهمین نشست کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی از صبح پنجشنبه (۲۱ آذرماه) با حضور حجت‌الاسلام احمد سالک (نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس)، آیت‌الله سید مهدی میرباقری (رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم)، ابراهیم محمد الدیلمی (سفیر یمن در ایران) و […]

– اخبار فرهنگی –

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، چهاردهمین نشست کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی از صبح پنجشنبه (۲۱ آذرماه) با حضور حجت‌الاسلام احمد سالک (نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس)، آیت‌الله سید مهدی میرباقری (رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم)، ابراهیم محمد الدیلمی (سفیر یمن در ایران) و جمعی از علمای حوزوی و دانشگاهی  در مجتمع یاوران مهدی آغاز به کار کرد.

رئیس مرکز اندیشه سازمان بسیج: «تکیه بر توان داخلی» راه برون‌رفت از مشکلات است

حسین اکبری دبیر مجمع بین‌المللی بیداری اسلامی گفت: دشمنان انقلاب اسلامی از همان روز اول پیروزی انقلاب، مبارزه خود را با این حرکت انقلابی از طریق گروه‌های مختلف از توده‌ها و منافقین تا جبهه ملی و نهضت آزادی آغاز کردند و نهایتاً با تحمیل جنگی بزرگ توسط رژیم صدام، درصدد نابودی انقلاب اسلامی برآمدند.

وی گفت: از نظر امکانات و تجهیزات نظامی و پشتیبانی ده‌ها کشور دیگر از عراق، صدام باید در عرض چند ماه در جنگ پیروز می‌شد، اما امام با تشکیل یک ساختار نو و بومی مثل بسیج معادله جنگ را برعکس کرد و درنهایت کشوری که از نظر فنّاوری و نظامی در سطح پایین‌تر بود در جنگ پیروز شد.

دبیر مجمع بین‌المللی بیداری اسلامی با اشاره به نحوه مواجهه با دشمن گفت: اگر جنگ به ما تحمیل نمی‌شد بسیج تشکیل نمی‌شد و اگر اسرائیل به جنوب لبنان حمله نمی‌کرد، حزب‌الله لبنان با این‌همه برکات در الهام بخشی به جبهه مقاومت تشکیل نمی‌شد.

اکبری با اشاره به شکست‌های ائتلاف آمریکایی- سعودی در یمن گفت: کار به جایی رسیده است که آمریکا و عربستان واسطه می‌فرستند تا با انصار الله مذاکره کنند، درحالی‌که ۵ سال قبل هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد گروه‌های مقاومت در یمن این‌گونه ائتلاف بزرگی سعودی را در مخمصه ای مرگبار گرفتار کند که توان رهایی از آن را نداشته باشند.

وی گفت: اگر امکان حمله نظامی برای آمریکایی‌ها فراهم بود، بی‌تردید به تأخیر نمی‌انداختند، اما چون می‌دانند شرایط ایران متفاوت است و می‌دانند رویارویی نظامی با ایران قطعاً به شکست آنها می‌انجامد از این اقدام صرف‌نظر می‌کنند.

اکبری گفت: ایران را متهم می‌کردند؛ اما اگر حمایت‌های ایران نبود و شیعیان عراق  به مبارزه داعش نمی‌رفتند نه تنها اهل سنت، بلکه تمام موجودیت عراق از بین می‌رفت و یا اگر حمایت ایران از گروه‌های مبارز فلسطینی نبود، اسرائیل تمام منطقه را اشغال می‌کرد.

دبیر مجمع  بین‌المللی بیداری اسلامی با بیان اینکه منظور از صدور انقلاب، استعمار و استثمار کشورهای دیگر نیست، گفت: در نگاه امام خمینی (ره) صدور انقلاب به معنای نفوذ و فراگیر کردن ارزش‌های انسانی و اسلامی با هدف نجات بشریت است، در این نگاه سلطه دیکتاتوری کشورهای دیگر بر مظلومان پذیرفته نمی‌شود.

کارشناس مسائل منطقه با اشاره به حوادث اخیر عراق برای ایجاد فتنه شیعه و سنی و تجزیه کردستان گفت: آمریکایی‌ها از اختلاف شیعه سنی در عراق و قدرت گرفتن مجدد داعش در این کشور سود می‌برند، در موارد بسیاری وقتی داعش در نبرد گرفتار می‌شدند، آمریکایی‌ها به کمک آنها می‌شتافتند.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها دشمن دموکراسی در عراق هستند، گفت: ایجاد دموکراسی در عراق به معنای کوتاه شدن دست آمریکا از عراق است چرا که در صورت به جود آمدن دولت قدرتمند در عراق، این کشور درآمد هنگفتی از گردشگری، منابع زیرزمینی، شرایط مساعد آب و هوایی بین‌النهرین را خواهد داشت و دیگر نیازی به آمریکایی‌ها نخواهند داشت.

اکبری گفت: بسط دموکراسی در عراق به معنای به هم ریختن کشورهای مستبدی هم‌پیمان آمریکا در منطقه است و آنها به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهند  چنین شرایطی در عراق پیش بیاید.

دبیر مجمع بین‌المللی بیداری اسلامی با اشاره به  اینکه قدرت گرفتن وهابیت، پایه‌گذاری القاعده و طالبان توسط آمریکا با هدف مبارزه با انقلاب اسلامی بوده است، گفت: در دوره اوباما هم تمام تلاش دولت آمریکا صرف این مسئله شد که گروهی مانند داعش شکل بگیرد تا با اهداف انقلاب اسلامی منطقه مبارزه کنند.

اکبری گفت: دشمنان انقلاب اهداف مبارزاتی خود را با هدف مبارزه با سه مفهوم کلیدی «عاشورا»، «مهدویت» و «ولایت‌فقیه» طرح‌ریزی کرده‌اند و ظهور داعش  و گروه‌های افراطی دقیقاً با همین اهداف بوده‌اند.