شیوع آفت دهانی عودکننده در دبستان‌های دولتی شهر ساری
شیوع آفت دهانی عودکننده در دبستان‌های دولتی شهر ساری

  به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری فارس دو نفر از محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر از شیوع آفت دهانی عود کننده در دبستان‌های دولتی شهر ساری منتشر کردند. این پروژه تحقیقاتی که توسط دکتر هاله حالی و مائده صالحی در وب‌سایت پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده آمده است: شیوع آفت […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری فارس دو نفر از محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر از شیوع آفت دهانی عود کننده در دبستان‌های دولتی شهر ساری منتشر کردند.

این پروژه تحقیقاتی که توسط دکتر هاله حالی و مائده صالحی در وب‌سایت پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده آمده است: شیوع آفت دهانی عودکننده در کودکان دبستان‌های دولتی شهر ساری در سال ١٣٩٨ با در نظر گرفتن سابقه ۳۲/۸ درصد و با معاینه ۹/۲ درصد گزارش  شده است.

در ادامه این پروژه تحقیقاتی آمده است،اختلال دردناک آفت دهانی عودکننده،از شایع ترین ضایعات مخاطی دهان محسوب می‌شود که با وجود تاثیر غیر قابل انکار این زخم‌ها بر کیفیت زندگی کودکان، تعداد مطالعات در زمینه شیوع این بیماری در کودکان ایرانی محدود است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی در توضیحات بیشتر درباره این پروژه تحقیقاتی اعلام کردند: نتایج مطالعه‌ای  بر روی هزار و ۷۹۰ دانش‌آموز  ۱۴-۷ ساله در دبستان‌های دولتی شهر ساری در سال ١٣٩٨ نشان داد که میزان شیوع آفت دهانی با در نظر گرفتن سابقه نمونه ها ۳۲/۸درصد و در زمان معاینه ۹/۲ درصد بود.

این دو محقق خاطر نشان کردند: شیوع در زمان معاینه این ضایعه مخاطی، در پسرها (۱۰/۹ درصد) به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از دخترها (۷/۶ درصد) بود، رابطه معناداری بین شیوع آفت با سن و وضعیت اجتماعی و  اقتصادی یافت نشده است.

راهکار پیشنهادی این دو محقق برای خانواده‌های ساروی آموزش سلامت دهان و دندان و ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه از مواردی است که والدین باید به آن توجه کنند.