نتفلیکس، مسلمانان و مسیحیان را عصبانی کرد
نتفلیکس، مسلمانان و مسیحیان را عصبانی کرد

به گزارش اخبار نو به نقل از صبح‌نو : سریال جدید نتفلیکس، هنوز نیامده، برایش دردسر بزرگی درست کرده است. تریلر رسمی سریال «مسیحا» که قرار است در ۱۰ قسمت از اول ژانویه عرضه شود، شخصیتی را با شمایل مسیح نشان می‌دهد که از سوریه برمی‌خیزد و معجزاتی از خود نشان می‌دهد. این در حالی […]

به گزارش اخبار نو به نقل از صبح‌نو : سریال جدید نتفلیکس، هنوز نیامده، برایش دردسر بزرگی درست کرده است. تریلر رسمی سریال «مسیحا» که قرار است در ۱۰ قسمت از اول ژانویه عرضه شود، شخصیتی را با شمایل مسیح نشان می‌دهد که از سوریه برمی‌خیزد و معجزاتی از خود نشان می‌دهد. این در حالی است که نتفلیکس، تریلر تبلیغاتی این سریال را با شعارهایی نظیر «حدس می‌زنید او چه کسی است؟» و «آیا میان شبه‌مسیح و ضدمسیح، مرز باریکی هست؟» روانه شبکه جهانی اینترنت کرده است.

حالا این شبهه‌افکنی میان مسیح و ضدمسیح، یا همان منجی و دجال، واکنش تند کاربران شبکه‌های اجتماعی از همه ادیان را به همراه داشته تا جایی که بسیاری از آن‌ها از سایر کاربران، تقاضا کرده‌اند که به کمپین بایکوت و لغو اشتراک نتفلیکس بپیوندند.

صفحه توییتر سریال مسیحا، سه روز پیش با انتشار تیزر تبلیغاتی این سریال فعالیتش را آغاز کرد و تاکنون حدود ۳هزار دنبال‌کننده را جذب کرده است. اما این آغاز به‌کار برای این سریال و شرکت سازنده و منتشرکننده‌اش چندان میمون نبود. اگرچه بعید به نظر می‌رسد که آن‌ها نادانسته در چنین چالشی افتاده باشند. مسأله اساسی آنجاست که فیلم قرار است روایت «دجال» باشد و نه «منجی». اما نتفلیکس نه تنها این سریال را با نام «مسیحا» منتشر کرده و شمایلی مسیح‌گونه برای شخصیت اصلی طراحی کرده است، بلکه عامدانه در کوتاه‌نوشته‌هایش بر این عدم تمایز و حساسیت تشخیص میان این دو تکیه و تاکید کرده است.

مسلمانان داستان را حدس می‌زنند

پایگاه خبری‌BBC اما روز جمعه مدعی شد که این سریال، «سهواً» برای بسیاری از بینندگان مسلمان، یک انحراف بزرگ در داستان ایجاد کرده است. به نوشته این پایگاه «سریال بر نمایش یک شبه‌مسیح متمرکز است که در جای‌جای جهان، معجزاتی را رقم می‌زند. اما نام شخصیت با «دجال» که پیامبری دروغین در دین اسلام و قابل معادل‌سازی با ضدمسیح است، گره خورده است.» از قضا نام اصلی بازیگری که ایفای نقش این دجال را هم بر عهده دارد، «مهدی دهبی» است.

سریال اسپویل می‌شود، نتفلیکس بلاک می‌کند

کاربران زیادی در توییتر به این دوگانگی و تلفیق واکنش نشان داده‌اند. یکی از آن‌ها در پاسخ به توییت نتفلیکس نوشته است که «پس او دجال است فقط با دوچشم» و دیگری در پاسخ او توییت کرده است که «شرط می‌بندم در مسیر داستان به‌طور اتفاقی یک چشمش را از دست خواهد داد.» به گزارش اخبارنو به نقل از ‌BBC اما هر دوی پست‌ها، هم از سوی اکانت نتفلیکس و هم صفحه سریال، بلاک شده‌اند و کاربران با اسکرین‌شات‌هایی این موضوع را به اطلاع سایرین رسانده‌اند. با این حال نتفلیکس رسماً زیر بار این بلاک کردن نرفته و آن را تکذیب کرده است.

تکرار تظاهرات بر ضد «مصائب مسیح»؟

اما دردسرهای سریال جدید این شرکت تنها به افشای داستان و نکته‌ای که کاربرای مسلمان از آن دریافت کرده‌اند، محدود نشده است. به گزارش اخبارنو به نقل از پایگاه «LADBHBLE» مشترکان نتفلیکس، تهدید کرده‌اند که اشتراک‌شان را به‌خاطر نمایش شخصی که ادعا می‌کند پسر خداست، لغو خواهند کرد. «جنجال‌هایی را به یاد بیاورید که مصائب مسیح در سال‌های گذشته به‌وجود آورد! این یکی هم درست شبیه همان است.»

این پایگاه می‌نویسد که فیلم پرسروصدای مل گیبسون، در سال‌۲۰۰۴ که به مرگ مسیح می‌پرداخت، باعث شد که بخشی از جامعه خشمگین مسیحی، علیه فیلم تظاهرات کنند. اما سریال نتفلیکس، این تفاوت را دارد که پیروان همه ادیان را وادار به واکنش ساخته است. طبق یادداشت این سایت، «سریال مسیحا در زمان حاضر روایت می‌شود و به داستان یک مأمور سیا می‌پردازد که میشل موناهن، ستاره قسمت سقوط در فیلم «مأموریت غیرممکن»، نقش آن را ایفا می‌کند. او پرونده مرد مرموزی را بررسی و دنبال می‌کند که «المسیح الدجال» خوانده می‌شود. معما این است که دجال ادعا می‌کند پسر واقعی خداست؛ شخصیتی که نقش او را مهدی دهبی بازیگر فیلم «لندن سقوط کرده است» بر عهده دارد.»

مسیحی‌ها هم معترض‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند

پایگاه «LADBHBLE» گزارش می‌دهد که این سریال بخشی از مردم را ناراحت کرده است چون بعضی از آن‌ها معتقدند که سریال آنقدر واقعی است که می‌تواند نوعی پیش‌بینی از اتفاقات پیش‌رو باشد و برخی دیگر هم آن را بی‌احترامی تلقی کرده‌اند. یکی از کاربران توییتر نوشته است: «چه کسی با من همراهی می‌کند تا اشتراک‌مان را لغو کنیم و اگر این سریال مسیحا منتشر شد، دیگر هیچ‌وقت نتفلیکس نگاه نکنیم؟» یک کاربر دیگر از ترس و تعجب خود گفت که واقعاً فکر نمی‌کرده است نتفلیکس چنین داستانی را تا این حد واقعی بسازد. یکی دیگر از کاربران توییتر، با چندین مرتبه تکرار جمله «انتشار مسیحا را در نتفلیکس لغو کنید» خواستار عدم انتشار این سریال شده است.

مهدی، دجال نیست! سریال را جمع کنید

اگر سری به توییتر بزنید، واکنش‌های جدیدتر و تندتری را هم نسبت به سریال آشکار می‌شود. یک خبرنگار ایرلندی، با انتشار یک رشته توییت از نگرانی خود درباره این سریال گفته است. در بخشی از این توییت‌ها آمده است: «بازیگری که نقش ضدمسیح را بازی می‌کند نامش «مهدی» است. (این نام واقعی اوست). او از سوریه برمی‌خیزد و یک چشمش را مانند هوروس از دست می‌دهد.» او سپس متذکر می‌شود: «مهدی، ضد مسیح نیست. چراکه ضدمسیح یک موجودیت جداگانه دارد. مسیح با مهدی برمی‌گردد. بنابراین کل سریال نتفلیکس، باید جمع شود و تحقیقات منصفانه‌تری برایش انجام بگیرد.» او در آخرین توییتش تهدید کرده است که
در غیر این صورت، اشتراکش را لغو خواهد کرد و از سایر کاربران هم تقاضا کرده که او را همراهی کنند.

واکنش ایرانی‌ها چه خواهد بود؟

واکنش‌ها به یکی از آخرین ساخته‌های پرجنجال نتفلیکس همچنان در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد. سریال «مسیحا» -که شاید بهتر باشد در فارسی هم آن را با نام «دجال» بخوانیم- از یک سو با سوژه آخرالزمانی و حساس خود، کنجکاوی بسیاری را برانگیخته است و از سوی دیگر نگرانی بسیاری از مردم جهان از ادیان مختلف خصوصاً اسلام و مسیحیت را نیز برانگیخته است.

البته همانطور که بسیاری از کاربران مسلمان یا غیرمسلمان منصف و مطلع در شبکه‌های اجتماعی خود گفته‌اند، این تلفیق و برهم‌نهی «مسیح»، «دجال» و «مهدی» نمی‌تواند محصول یک اشتباه سهوی باشد بلکه همه چیز از یک برنامه‌ریزی دقیق خبر می‌دهد. با این حال در ایران شاید کمتر کسی، اشتراکی در نتفلیکس داشته باشد که لغو آن را به‌عنوان اهرمی برای اعلام اعتراض و بایکوت مورد استفاده قرار دهد. به احتمال زیاد، کاربران ایرانی بسیاری منتظر تماشای این سریال خواهند ماند و باید دید که کاربران مهم‌ترین کشور شیعه جهان، چه واکنشی به این سریال مرموز نشان خواهند داد.