گیلان| میرزا کوچک جنگلی به جای مذاکره با دشمن برای استقلال کشور جنگید
گیلان| میرزا کوچک جنگلی به جای مذاکره با دشمن برای استقلال کشور جنگید

  به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسن تسخیری صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه میرزا کوچک نقش علما و روحانیت را در مبارزات سیاسی کشور برجسته کرد اظهار داشت: ‌میرزا کوچک جنگلی به جای مذاکره با دشمن آن زمان یعنی انگلیسی‌ها برای عزت مردم و استقلال […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسن تسخیری صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه میرزا کوچک نقش علما و روحانیت را در مبارزات سیاسی کشور برجسته کرد اظهار داشت: ‌میرزا کوچک جنگلی به جای مذاکره با دشمن آن زمان یعنی انگلیسی‌ها برای عزت مردم و استقلال کشور جنگید.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان به سخنان مقام معظم رهبری که نهضت میرزا کوچک را مینیاتوری از جمهوری اسلامی ایران خواندند اشاره کرد و ابراز داشت‌: استقلال، آزادی، حفظ تمامیت ارضی کشور و عزت مردم از شعارهای زیبای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که همه آن‌ها در نهضت جنگل نیز قابل مشاهده است.

تسخیری میرزا کوچک جنگلی را مردی استقلال طلب دانست که در دو جبهه همزمان با استبداد داخلی و استعمار خارجی جنگید تصریح کرد: در تمام ۷ سالی که میرزا کوچک جنگلی به همراه یارانش جنگید اگر چه نتوانست حکومت تشکیل دهد اما با تمام توان خود برای عزت‌مندی و سربلندی مردم میدان مبارزه با دشمن را خالی نکرد.

وی استمرار آرمان‌های والای نهضت جنگل و شکل‌گیری انقلاب اسلامی به رهبری امان راحل را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در آن مقطع انگلیسی‌ها خواستار مذاکره با نهضت جنگل و میرزا کوچک شدند اما هدف و نیت اصلی آن‌ها از طرح موضوع مذاکره کمک به جبهه جنگل نبود بلکه تنها به دنبال تحقق اهداف شوم خود بودند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان با بیان اینکه انگلیسی‌ها هر زمان که به مصلحت خود آنان بود خواستار مذاکره با نهضت جنگل می‌شدند گفت: انگلیسی‌های خائن وقتی منافع خود را به خطر دیدند حکومت استبدادی ظلم و جور آن زمان را  علیه میرزا کوچک جنگلی و یارانش تحریک کرده و شورانیدند.

تسخیری رد درخواست مذاکره انگلیسی‌ها توسط میرزا کوچک جنگلی را نشانه شناخت عمیق این روحانی مبارز از ذات حقیقی دشمن دانست و افزود: مذاکره اساساً بلامانع است و در هیچ جایی اشاره نشده که آن را رد کنند اما مذاکره‌ای که به ذلت مردم ختم شود و استقلال کشور را به خطر بیاندازد مورد قبول هیچ کسی نیست.

وی با تأکید بر اینکه ‌میرزا کوچک جنگلی به عنوان یک روحانی با تفکر اسلامیت به جنگ استبداد و استعمار رفت تصریح کرد: سال‌ها است که به مناسبت سالروز شهادت این مجاهد بزرگ مراسم یادبود شهدای طلبه و روحانی استان گیلان برگزار می‌شود که امسال نیز مقدمات برگزاری آن در مصلی بزرگ رشت فراهم شد.