فشار آمریکا برای عدم اخراج از عراق و تلاش امارات برای تجزیه آن
فشار آمریکا برای عدم اخراج از عراق و تلاش امارات برای تجزیه آن

  به گزارش اخبارنو ، شبکه الجزیره گزارش داده است که نشست میان رهبران جریان‌های سیاسی اهل تسنن در امارات که طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته برگزار شد، واکنش سختی در میان عراقی‌ها داشت، به ویژه که شرکت کنندگان در این نشست اقدام‌هایی برای تشکیل اقلیم خودمختار اهل تسنن را در این کشور بررسی […]

 

به گزارش اخبارنو ، شبکه الجزیره گزارش داده است که نشست میان رهبران جریان‌های سیاسی اهل تسنن در امارات که طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته برگزار شد، واکنش سختی در میان عراقی‌ها داشت، به ویژه که شرکت کنندگان در این نشست اقدام‌هایی برای تشکیل اقلیم خودمختار اهل تسنن را در این کشور بررسی کردند.

شخصیت‌های برجسته عراقی اعلام کردند که نشست دبی که در آن محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق و احمد الجبوری رئیس فراکسیون المحور الوطنی و جمال الکربولی رئیس حزب الحل و سعد البزاز رئیس شبکه های ماهواره‌ای الشرقیه و تعداد دیگری از شخصیت‌های برجسته اهل تسنن عراق در آن شرکت داشتند، به بررسی ایجاد منطقه خودمختار اهل تسنن تحت نظارت امارات و دور زدن مطالبات تظاهرات کنندگان پرداخته است.

این در حالی است که مطالبات مردمی در این کشور ایجاد کشوری متحد و یکپارچه و در عین حال مستقل است که خارج از اراده طرف‌های خارجی باشد و ملت عراق به صورت یکپارچه تمامیت مستقل خود را دنبال کند.

فیصل العیساوی نماینده پارلمان عراق از استان الانبار تاکید کرد که اقدامات عملیاتی برای تشکیل اقلیم الانبار آغاز شده است. وی مدعی شد که نادیده گرفته شدن استان‌های اهل تسنن از سوی دولت باعث شده گروه‌های سیاسی به دنبال تأسیس منطقه الانبار باشند.

وی ادامه داد که ایده تاسیس اقلیم الانبار بعد از موفقیت‌هایی آغاز شد که اقلیم کردستان عراق طی سال‌های گذشته به آن دست پیدا کرده است.

این در حالی است که بسیاری از ملت عراق خطاب به مسئولان این کشور با هشتگ «نه به تجزیه عراق» مخالفت خود را با این پروژه تجزیه‌طلبانه اعلام کردند. ملت عراق در سایت‌های اجتماعی تاکید کردند که مطالب منتشر شده از داخل این نشست که در امارات برگزار شده است، شامل تشکیل دو استان الانبار و صلاح الدین می‌شود، علاوه بر این که استان‌های دیگر نیز قرار است بعد از توافق بر سر آن از سوی امارات به این استان‌ها اضافه شوند.

به نظر می رسد اقدام برخی گروه های اهل تسنن عراق که با حمایت امارات متحده عربی دنبال می‌شود، بخشی از پروژه آمریکایی فشار بر دولت عراق جهت عدم پیشبرد طرح اخراج نیروهای اشغالگر خارجی از این کشور است که با تصویب در پارلمان، مراحل اجرایی خود را آغاز کرده است.

در همین راستا برخی گروه‌های تروریستی خفته داعش نیز تحرکات خود را در استان‌های مختلف این کشور آغاز کرده‌اند تا اینگونه وانمود کنند که عراق بعد از اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور ناامن خواهد بود.

پیش از این قصی الانباری مدیر دفتر بدر استان الانبار از وجود تحرکات آمریکا برای طرح مجدد استقلال این اقلیم خبر داد و گفت که واشنگتن تحرکات خود را برای فشار بر عناصر سیاسی و بزرگان عشایر این منطقه جهت احیای مجدد این موضوع افزایش داده است.

الانباری در گفتگو با پایگاه عراقی المعلومه تصریح کرد که آمریکا اخیرا تحرکات خود را برای طرح استقلال این منطقه افزایش داده است، طرحی که پیش از این توسط برخی شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی معلوم‌الحال مطرح شده بود.

وی تاکید کرد که برخی عشایر الانبار عامل اصلی ورود گروه تروریستی داعش به این استان بودند و همین عناصر امروز در کنار آمریکا در یک محور واحد قرار گرفته و مطالبات خود را مبتنی بر استقلال این منطقه قرار داده‌اند. وی اظهار داشت البته نیروهای ملی‌گرا در داخل استان الانبار با توطئه‌های آمریکا و متحدان آن در این کشور مخالف هستند.

انتهای پیام.