لاوروف: روسیه سیاست کاهش وابستگی به دلار آمریکا را ادامه می‌دهد
لاوروف: روسیه سیاست کاهش وابستگی به دلار آمریکا را ادامه می‌دهد

  به گزارش اخبارنو ، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، در شرایط اعمال تحریم‌های ایالات متحده، این کشور همچنان به خط مشی خود در جهت کاهش وابستگی اقتصاد روسیه به دلار آمریکا و گسترش تسویه حساب‌های مالی خود با استفاده از ارزهای ملی ادامه می دهد. وزیر خارجه روسیه در آستانه سفر […]

 

به گزارش اخبارنو ، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، در شرایط اعمال تحریم‌های ایالات متحده، این کشور همچنان به خط مشی خود در جهت کاهش وابستگی اقتصاد روسیه به دلار آمریکا و گسترش تسویه حساب‌های مالی خود با استفاده از ارزهای ملی ادامه می دهد.

وزیر خارجه روسیه در آستانه سفر خود به دهلی نو، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «تایمز هند» گفت: «با توجه به استفاده روزافزون دولت آمریکا از ابزارهای مالی اعمال فشارهای تحریمی و اقدامات محدودکننده اقتصادی، روسیه همچنان به دنبال کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد خود به دلار است. ما همزمان با شرکای اصلی خود، از جمله هند ، در حال کار به روی ساز وکارهای اقتصادی و قانونی هستیم که تأثیر منفی محدودیت‌ها در توسعه روابط دوجانبه تجاری و سرمایه گذاری و به‌خصوص همکاری‌های دفاعی-نظامی را کاهش دهیم.»

لاوروف با اشاره به اینکه، یکی از جهت گیری‌های دارای اولویت، گسترش تسویه حساب‌های مالی بر اساس ارزهای ملی است، افزود: «در ماه ژوئن و تبر سال گذشته ، توافق نامه‌های بین دولتی مربوطه برای تسویه حساب‌های مالی و پرداخت‌ها با کشورهای چین و ترکیه منعقد شد. در چارچوب گروه بریکس هم توافقاتی برای افتتاح متقابل حساب‌های مربوطه توسط بانک‌های مرکزی کشورهای عضو حاصل شده است.»

وی یادآور شد: «ما جلوگیری از درگیر شدن با مشکلات مربوط به استفاده از دلار در تسویه حساب‌های متقابل، به عنوان یک واکنش واقع بینانه نسبت به غیرقابل پیش بینی بودن سیاست اقتصادی ایالات متحده و سوءاستفاده آشکار واشنگتن از وضعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی، اقداماتی را در نظر گرفته‌ایم.»

سرگئی لاوروف همچنین اعلام کرد که فدراسیون روسیه و هند در حال تهیه توافقنامه جدید بین دولتی در زمینه حمایت متقابل از سرمایه گذاری هستند که این اقدام از سرمایه گذاران دو کشور در برابر عوامل خارجی محافظت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه شب ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه) برای یک دیدار رسمی وارد دهلی نو شد. انتظار می رود که وی در طول این سفر و مذاکرات خود با مقامات بلندپایه هند، چشم انداز همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد.