انتقاد نماینده عراقی از اربیل درباره موضوع اخراج نظامیان آمریکا
انتقاد نماینده عراقی از اربیل درباره موضوع اخراج نظامیان آمریکا
«منار عبدالمطلب» نماینده ائتلاف «البناء» در فراکسیون پارلمانی عراق، از توافق دولت منطقه کردستان با واشنگتن درباره تداوم حضور نیروهای نظامی آمریکا در اقلیم، با وجود تصویب طرح اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق، خبر داد.

 

به گزارش اخبارنو ، «منار عبدالمطلب» نماینده ائتلاف «البناء» در فراکسیون پارلمانی عراق، از توافق دولت منطقه کردستان با واشنگتن درباره تداوم حضور نیروهای نظامی آمریکا در اقلیم، با وجود تصویب طرح اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق، خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: منطقه کردستان با طرف آمریکایی درباره مسائل حضور نظامی و برخی منافع مشترک میان واشنگتن و اربیل،  به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی خود یک دولت جدا از عراق است. نمایندگان منطقه کردستان عراق، به صراحت اعلام می‌کنند که نیروهای آمریکایی همچنان در پایگاه‌‌های نظامی این منطقه باقی خواهند ماند.

منار عبدالمطلب افزود: دولت منطقه کردستان، از پایبندی به طرح مصوب پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان خارجی از کشور، خودداری می‌کند و دولت مرکزی باید بر اربیل فشار آورد تا به این امر پایبند شود. قطع حقوق کارمندان منطقه کردستان و دستمزدها از جمله اهرم‌های فشار بر اربیل در این راستا می‌تواند باشد.

«احمد الکنانی» نماینده ائتلاف الفتح عراق نیز، شنبه اعلام کرد که دولت منطقه کردستان ملزم به اجرای تصمیم دولت و پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی از کشور و پایان حضور آنها در سراسر عراق است و عدم پایبندی دولت کردستان به این امر، نتایج خوبی برای اربیل نخواهد داشت.

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» چاپ لندن ( شنبه – ۲۵ ژانویه) در گزارشی به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک غربی تایید کرد که آمریکا در رایزنی با ریاست منطقه کردستان مسئله تقویت حضور آمریکا چه از نظر شمار نیروها و چه از نظر شمار پایگاه‌های نظامی را پیگیری می‌کند. در همین راستا نیز پیشنهادهایی درباره ایجاد پایگاه‌های نظامی در نزدیکی «سلیمانیه»، جنوب «اربیل» و نزدیک «حلبچه» وجود دارد. این پیشنهادات همچنین شامل افزایش شمار نیروهای آمریکایی از ۵۰۰ نفر به ۲ هزار نفر در کنار ۵ هزار نیروی نظامی حاضر در عراق است.

از یک سو رئیس منطقه کردستان و نخست‌وزیر این منطقه بر ضرورت حضور نظامی آمریکا در عراق تاکید دارند، از سوی دیگر،حزب متبوع آنها یعنی حزب دموکرات کردستان عراق، اعلام می‌کند که اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه کردستان منوط به تصمیم دولت مرکزی است و اربیلخروج نیروهای خارجی از اراضی خود را رد نمی‌کند و تصمیم عقب‌نشینی این نیروها به تصمیمات دولت مرکزی عراق مربوط است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس