تحریم‌ مشکل آلودگی هوا را پیچیده کرد/ شهرداری قصوری ندارد
تحریم‌ مشکل آلودگی هوا را پیچیده کرد/ شهرداری قصوری ندارد

  محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ، درباره موضوع آلودگی هوا در پایتخت اظهار داشت: هر چند که وزش باد و بارش برف و باران می‌تواند شرایط را به لحاظ آلودگی تغییر دهد و سالم و پاک شدن هوا را به همراه داشته باشد ولی همیشگی نیست و […]

 

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ، درباره موضوع آلودگی هوا در پایتخت اظهار داشت: هر چند که وزش باد و بارش برف و باران می‌تواند شرایط را به لحاظ آلودگی تغییر دهد و سالم و پاک شدن هوا را به همراه داشته باشد ولی همیشگی نیست و باید به فکر راهکارهای دیگری باشیم.

وی افزود: طبق قانون باید خودروهایی که به سن فرسودگی رسیده توقیف و اسقاط شوند و خودروهای جدید جایگزین آنها شود در حالی که این موضوع در شرایط اقتصادی کنونی و وضعیت تحریم‌ها امکانپذیر نیست.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: در تهران میلیون‌ها خودرو و موتورسیکلت آلاینده دودزا و با سن فرسودگی زیاد وجود دارد که سبب آلودگی هوای پایتخت می‌شود ولی به دلیل وضعیت اقتصادی نمی‌توان آنها را توقیف کرد. شرایط به صورتی است که مسائل مختلف به هم گره خورده و مشکلات مضاعف همچون تحریم به آن افزوده شده است.

علیخانی تصریح کرد: مشکلات قبلی که در زمینه بروز آلودگی هوا وجود داشته همچون ناهماهنگی دستگاه‌ها و نبود مدیریت یکپارچه همچنان باقی است و تحریم‌ها و شرایط اقتصادی به آن مشکلات دامن زده است.

وی گفت: بارها تأکید کرده‌ام که اجرا نشدن همزمان بسیاری از طرح‌ها که البته باید به صورت بسته‌ای از سیاست‌ها باشد می‌تواند مشکل آلودگی را تا حدود زیادی حل کند. همچنین دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید تکالیف قانونی خود را انجام دهند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از دستگاه‌ها در حال حاضر رسما می‌گویند نمی‌توانند به تکالیف قانونی خود عمل کنند به طور مثال موضوع استفاده از مازوت در کارخانه‌ها باید مدنظر باشد چرا که مازوت آلایندگی زیادی ایجاد می‌کند ولی از طرفی به دلیل اینکه در شرایط اقتصادی کنونی کارخانه تعطیل نشود و عده‌ای بیکار نشوند مازوت در کارخانه استفاده می‌شود از طرفی نیز مازوت تولیدی باید به نحوی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

علیخانی تصریح کرد:‌ تا زمانی که سیاست‌های کلان کشور را فکری در آن مورد نکنیم و تصمیمی گرفته نشود مشکلات کم نخواهد شد و حتی معضلات آلودگی هوا بیشتر می‌شود.برخی تنها دغدغه‌ها و مشکلات در زمینه آلودگی هوا را در حوزه شهرداری می‌دانند در حالی که این چنین نیست و سازمان محیط زیست دستگاه اول در زمینه مقابله با آلودگی هوا به شمار می‌رود و اختیارات آنها را هیچ دستگاه دیگری ندارد حتی آنها می‌توانند کارخانه را به دلیل آلوده بودن تعطیل کنند که البته در حال حاضر می‌گویند نمی‌توانیم چون شرایط تحریم وجود دارد وضعیت اقتصاد نامناسب است.

وی گفت: شهرداری اقدامات لازم را در زمینه مقابله با آلودگی هوا از جمله حفظ و گسترش فضای سبز انجام داده است در دوره‌های قبلی در شورای شهر و شهرداری باغ‌های زیادی در تهران تبدیل به برج‌های بلندمرتبه می‌شدند ولی ما در شورای شهر این موضوع را ممنوع کردیم. همچنین موضوع معاینه فنی خودروها و اجرای طرح‌های ترافیکی از دیگر برنامه‌های شهرداری برای مقابله با آلودگی هوا بوده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تصریح کرد: شهرداری قصوری در زمینه مبارزه با آلودگی هوا نداشته و همه کارهای قانونی خود را انجام داده است. در دوره پنجم شورا هیچ باغی در پایتخت از بین نرفته البته شاید مواردی بسیار اندک در این زمینه وجود داشته باشد که سیستمی نبوده و یا با مجوز شورا انجام نشده است.

علیخانی تأکید کرد: آلودگی هوا یک موضوع چند عاملی است و مشکلات دست به دست هم داده که وضعیت هوا بدتر شود.

انتهای پیام/