«عسکر مامین»: روسیه شریک استراتژیک قزاقستان است
«عسکر مامین»: روسیه شریک استراتژیک قزاقستان است
«عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان و «میخائیل میشوستین» نخست وزیر جدید روسیه در شهر «آلماتی» دیدار کردند.

 

به گزارش اخبارنو  در دوشنبه، «عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان و «میخائیل میشوستین» نخست وزیر جدید روسیه در شهر «آلماتی» دیدار کردند.

مامین در این دیدار گفت: قزاقستان متمرکز به تداوم همکاری با شرکای روسی خود به منظور اجرای مسیر استراتژیک روابط بین دو کشور که توسط «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور قزاقستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه تعیین شده، می باشد.

وی روسیه را شریک اصلی تجاری این کشور عنوان کرد و گفت: در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۹ میلادی تجارت دوجانبه نورسلطان و مسکو ۱۷٫۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

مامین گفت: در قلمرو قزاقستان بیش از ۱۰ هزار شرکت با سرمایه گذاری روسیه فعالیت می‌کنند که ۳۷٫۴ درصد از کل شرکت های فعال در قزاقستان با سرمایه گذاری خارجی فعال هستند.

وی به منظور حفظ پویایی مثبت در تعاملات تجاری و اقتصادی میان دو کشور بر ضرورت تداوم کار مشترک در زمینه گسترش دامنه کالا و خدمات، برقراری تماس های مستقیم میان محافل تجاری دو کشور و همچنین ترویج کالاها در بازارهای کشورهای سوم تاکید کرد.

مامین افزود: چنین کار مهمی همچنین در چارچوب کمیسیون اقتصادی اوراسیا صورت می گیرد.

میخائیل میشوستین که بعد از تعیین شدن به سمت نخست وزیر روسیه در اولین سفر خارجی خود به عنوان نخست وزیر جدید روسیه به قزاقستان سفر کرده ،گفت: دو کشور از روابط نزدیک برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: روابط تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری میان روسیه و قزاقستان به طور پویا در حال توسعه بوده و ارتباطات منطقه ای در حال تقویت می باشند.

در جریان این ملاقات مسائل مربوط به توسعه بیشتر روابط دوجانبه در زمینه صنعت، انرژی، نظامی و فنی، فضایی، آب و حفظ محیط زیست و همچنین تعاملات در چارچوب اتحادیه اقتصادی اروپا و سایر اتحادیه های همگرایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مامین و میشوستین بر اهمیت آمادگی برای برگزاری هفدهمین همایش همکار های بین منطقه ای تحت موضوع «همکاری های زیست محیطی» در نوامبر سال جاری میلادی در «کاکشیتائو» قزاقستان تاکید کردند.

طی این ملاقات همچنین بر ضرورت تشدید کار در مورد اجرای برنامه اقدام های مشترک برای عملکرد گذرگاه های مرزی قزاقستان و روسیه که در سال گذشته میلادی در جریان همایشی در «اومسک» روسیه به امضا رسید، تاکید کردند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس