فاز هنری رژیم‌های عربی در مسیر عادی‌سازی با صهیونیست‌ها!
فاز هنری رژیم‌های عربی در مسیر عادی‌سازی با صهیونیست‌ها!

  به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، رژیم‌های عربی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی٬ این بار دست به اقدامی نو زده‌اند؛ قرار است فیلم‌سازان از ۶ کشور عربی در یک جشنواره فیلم اسرائیلی که هفته آینده برگزار می‌شود شرکت کنند. یک روزنامه صهیونیستی […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، رژیم‌های عربی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی٬ این بار دست به اقدامی نو زده‌اند؛ قرار است فیلم‌سازان از ۶ کشور عربی در یک جشنواره فیلم اسرائیلی که هفته آینده برگزار می‌شود شرکت کنند.

یک روزنامه صهیونیستی وابسته به وزارت خارجه اسرائیل گزارش داد که فیلم‌های ۶ کشور عربی هفته آینده در جشنواره فیلم اسرائیل به نمایش درمی‌آید.

به نوشته این روزنامه٬ جشنواره مذکور تحت عنوان «سینمای خاورمیانه» در قدس اشغالی برگزار شده و ۶ کشور عربی نیز فیلم‌های خود را در این جشنواره ارائه می‌کنند.

روزنامه صهیونیستی تاکید کرد که اهداف مشارکت این کشورها در این جشنواره٬ ایجاد یک پل فرهنگی در راستای توسعه روابط میان جامعه صهیونیستی و جوامع کشورهای عربی است.

در این راستا «یوسف مسلم» نمایشنامه‌نویس مصری طی گفتگویی با پایگاه خبری «عربی ۲۱» با لحنی آمیخته به تمسخر اعلام کرد که تقریبا اکثر رژیم‌های عربی پیش از این نیز در زمینه‌های مختلف اقدام به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرده‌ بودند؛ این بار هم پای سینما به میان آمده است.

الگوبرداری البرهان از عبدالفتاح السیسی برای عادی‌سازی روابط با اشغالگران قدستجمع شهروندان تونسی در مخالفت با توطئه قرن/ «عادی‌سازی روابط با اشغالگران خیانتی عظیم است»سودان|صادق المهدی: عادی‌سازی روابط با تل آویو به زیان منافع ملی است/ توافق شورای حاکمیتی با دولت انتقالیعادی‌سازی روابط سودان با اسرائیل با توهم رسیدن به رفاه اقتصادی

مسلم اضافه کرد که عادی‌سازی فرهنگی یکی از کوچکترین نتایج خطر روابط با رژیم صهیونیستی در منطقه عربی است.

این نمایشنامه نویس مصری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هنر عربی برای رسیدن به عرصه بین‌المللی نیاز به این عادی‌سازی دارد خاطرنشان کرد که سینمای عرب پیش از هر چیزی به فیلم‌ساز و اهالی واقعی سینما نیاز دارد. این اقدام کشورهای عربی در عادی‌سازی هنری با رژیم صهیونیستی صرفا یک پل برای فرصت‌طلبی برخی است که می‌خواهند به اهالی سینما بپیوندند؛ در صورتی که واقعا جزء این دسته نیستند.

وی تاکید کرد که البته در این شرایط نمی‌توان در این کشورهای عربی٬یک فرد را برای برقراری روابط با اسرائیل سرزنش کرد؛ زیرا خود دولت کشورها چنین رویکردی را در پیش گرفته‌اند.

در همین زمینه « ایمان نبیل» منتقد هنری اردنی اظهار داشت که این خبر بدترین خبر ممکن در زمینه هنر عربی در سال جاری بود. وی همچنین با حالتی حاکی از تمسخر اشاره کرد که آیا این‌ها فکر می کنند اسرائیل٬ هالیوود خاورمیانه است؟!

نبیل همچنین خاطرنشان کرد که این اتفاق برای سینمای عرب ننگ بسیار بزرگی به شمار می‌رود٬ به ویژه اینکه رژیم صهیونیستی اصلا هیچگونه پایه و اساس هنری ندارد!

این منتقد اردنی تصریح کرد آنها فکر می‌کنند شرکت در این جشنواره اسرائیلی٬ به فیلم‌هایشان ارزش و اعتبار می بخشد؛ درحالی که حضور در چنین جشنواره‌ای کاملا بی‌ارزش بوده و هیچ سودی برای سینمای عرب و حتی دستاورد مادی هم برای آن ندارد٬ برای مثال قرار نیست در این جشنواره به آنها جایزه اسکار داده شود!

اما از جنبه سیاسی این اقدام رژیم های عربی٬ « ایهاب شیحه» سیاستمدار مصری معتقد است که پرده‌ها کنار می رود تا بدبختی و حقارت برخی در عادی‌سازی حرام روابط با رژیم صهیونیستی نمایانگر شود و از الان به بعد هرچیزی که در این زمینه دیده شود٬ چیزی جز افشای پشت‌پرده چیزی که قبل از این برنامه‌ریزی شده بود نیست.

وی در ادامه تاکید کرد که قطار عادی سازی با رژیم اشغالگر از زمانی آغاز شد که «انور سادات» (رئیس جمهور وقت مصر که با امضای معاهده کمپ دیوید در سال ۱۹۷۸ راه عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفت)٬ پای خود را در سرزمین‌های اشغالی گذاشته و خود را تسلیم صهیونیست‌ها کرد. ایهاب شیحه اضافه کرد که امروز همه حاکمان عربی برای رسیدن به انور سادات با یکدیگر مسابقه می‌دهند تا با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یک کفه قرار بگیرند!

روند عادی سازی روابط میان حکومت‌های عربی و رژیم صهیونیستی که در گذشته به شکل مخفیانه و غیرعلنی جریان داشت٬طی دو سال گذشته شکل علنی و فزاینده ای به خود گرفته و به ویژه پس از اعلام توطئه ضد فلسطینی « معامله قرن» همواره اخبار جدیدی از اقدامات جدید رژیم‌های عربی در عادی‌سازی با اشغالگران به گوش می‌رسد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم