مروری بر روزنامه‌ها/رقابت سخنان رئیس جمهور با نابودی هواپیمای نظامی آمریکا در تصاحب تیتر یک
مروری بر روزنامه‌ها/رقابت سخنان رئیس جمهور با نابودی هواپیمای نظامی آمریکا در تصاحب تیتر یک
روز دوشنبه هفتم بهمن ماه چند اتفاق مهم را شاهد بودیم. ساقط شدن هواپیمای نظامی آمریکا و سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور در همایش سراسری استانداران و فرماندان، از جمله مهم ترین رویدادی بود که اکثریت رسانه های اصلاح طلب و اصول گرا به آن پرداختند

 

به گزارش اخبارنو ، روز دوشنبه هفتم بهمن ماه چند اتفاق مهم را شاهد بودیم. ساقط شدن هواپیمای نظامی آمریکا و سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور در همایش سراسری استانداران و فرماندان، از جمله مهم ترین رویدادی بود که اکثریت رسانه های اصلاح طلب و اصول گرا به آن پرداختند.

همچنین آنچه که در تیتر یک روزنامه‌های اصول گرای امروز شاهد بودیم، سیاه شدن رنگ تیتر آنها به دلیل فرارسیدن شهادت حضرت زهرا(س) بود.

زمانی که هواپیمای نظامی آمریکا ساقط شد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که این گروه یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی را بر فراز آسمان افغانستان سرنگون کرده است؛ یعنی طالبان رسما مسئولیت سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا را برعهده گرفت.

البته پیش از این، اداره هوانوردی افغانستان اعلام کرده بود که گزارش‌ها مبنی بر وقوع سانحه هوایی در استان غزنی (از مناطق تحت کنترل طالبان) در حال بررسی است، اما این اداره گزارش‌ها درباره سقوط هواپیمای مسافربری در غزنی را تایید نمی‌کند.

روزنامه کیهان موضوع سرنگونی هواپیمای نظامی آمریکا را به عنوان تیتر یک خود برگزید با این تیتر: «دیروز در غزنی طالبان هواپیمای نظامی آمریکا را ساقط کرد؛ ده ها افسر سیاه به هلاکت رسیدند»

وطن امروز تیتر یک خود را در قالب استعاره به موضوع سرنگونی هواپیمای نظامی آمریکا توسط طالبان پرداخت. او مثل همیشه تیتر را در قالب سه کلمه اما پر از معنا انتخاب کرد؛ «روز خونین دشمن».

این رسانه اصول گرا در تیتر بعدی خود هم به صحبت‌های آیت الله رئیسی در خصوص مجازات قاتلان حاج قاسم با عنوان «مجازات قاتلان حاج قاسم ادامه دارد»، اشاره کرد.

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه روز گذشته در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه گفت: دیر یا زود با قاتلان حاج قاسم سلیمانی ملاقات می‌کنیم، اما نه برای مذاکره، بلکه کار را از طریق مجامع بین‌المللی دنبال می‌کنیم و با قاتلان این سردار شهید برای محاکمه، مجازات و کیفر این جنایت هولناک ملاقات خواهیم کرد.

روزنامه قدس دیگر رسانه اصولگراست که لوگوی خود را مشکی کرده است و همچون اکثریت رسانه ها موضوع سرنگونی هواپیمای نظامی آمریکا را به عنوان تیتر یک خود انتخاب کرده است.

تیتر یک امروز روزنامه قدس بسیار جالب بود:«چاشت:‌هواپیما؛ شام: هلیکوپتر». شاید استفاده از چنین قالب هایی در رسانه‌ها کمتر دیده می شود اما این رسانه اصول گرا امروز از چنین تیتری استفاده کرده که نسبت به روزهای دیگرش متفاوت‌تر عمل کرده است.

و اما روزنامه فرهیختگان که تیتری متفاوت از دیگر رسانه ها انتخاب کرده است. این روزنامه اصولگرا تیتری کنایه آمیز از رئیس جمهور با عنوان مدیر پروژه شکست اصلاحات برگزید.

فرهیختگان در روتیتر تیتر اصلی  از اصلاح طلبان نوشته است که آنها می گویند عملکرد ضعیف شش و نیم ساله دولت کار را برای آنها سخت کرده است اما روحانی نظر دیگری دارد.

روزنامه عصر ایرانیان با لوگوی مشکی خود تیتری مشابه دیگر رسانه ها انتخاب کرده است:«دم ناکوک در صور اختلاف داخلی» تیتر یک امروز این روزنامه اصول گراست.

عصر ایرانیان در کنار این تیتر نقل قولی از نماینده نجف‌آباد مبنی بر ایجاد دوقطبی‌سازی در جامعه آورده است.

روزنامه صبح نو در تیتر یک خود از طالبان به عنوان شکارچی پرنده های آمریکایی یاد می کند. این روزنامه در تیتر یک خود این عنوان را انتخاب کرده است: «طالبان، شکارچی پرنده های آمریکایی».

صبح نو همچنین از مورد هدف قرار گرفتن نیروهای تروریستی سنتکام در چندین نقطه از افغانستان خبر داده است.

این روزنامه اصولگرا در تیتر بعدی خود به اظهارات رئیس جمهور پرداخته که او تلویحا انتخابات اسفند را از پیش معلوم شده توصیف کرد. یعنی دولت و اصلاح طلبان با نزدیک شدن به ایام انتخابات مسیر مشترکی را انتخاب کرده اند که از صحبت‌های روز گذشته رئیس جمهور این طور به عمل می آید که این حرف‌ها می‌تواند نتیجه اتاق فکری میان دولت و این جناح اصلاح‌طلب باشد.

روزنامه جوان هم تیتر یک خود را با عنوان رئیس جمهور در قامت اپوزیسیون انتخاب کرد. همچنین با استفاده از علامت تعجب در انتهای تیتر یک خود، بار معنایی خاصی به آن داده است.

البته عبدالله گنجی مدیرمسئول این روزنامه  اصولگرا سرمقاله ای را با عنوان «آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید» نوشته است. عبدالله گنجی در این سرمقاله به تفسیر صحبت‌های روز گذشته روحانی پرداخته است.

تیتر یک روزنامه حمایت را هم می توان از روز گذشته پیش بینی کرد؛ چراکه آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه دیروز در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه گفت: دیر یا زود با قاتلان حاج قاسم سلیمانی ملاقات می‌کنیم، اما نه برای مذاکره، بلکه کار را از طریق مجامع بین‌المللی دنبال می‌کنیم و با قاتلان این سردار شهید برای محاکمه، مجازات و کیفر این جنایت هولناک ملاقات خواهیم کرد.

تیتری که این روزنامه اصول گرا برگزید این است:‌«ملاقات با قاتلان حاج قاسم برای محاکمه نه مذاکره» این تیتر کاملا برگرفته از صحبت های آیت الله رئیسی است؛ به هرحال روزنامه حمایت زیر نظر قوه قضائیه است و انتخاب چنین تیتری به عنوان تیتر یک دور از ذهن نیست.

و اما روزنامه های اصلاح طلب :

روزنامه شرق تیتر یک خود را با عنوان دیکشنری دلواپسان برگزیده است. او این تیتر را براساس موج اعتراضات به ظریف درباره احتمال مذاکره با آمریکا انتخاب کرده است.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک خود به تشریح سه حادثه هوایی در چهار روز اخیر پرداخت. این رسانه اصلاح طلب در این تیتر، دلایل حوادث هوایی را طی چند روز اخیر تشریح کرد. همچنین در تیتر بعدی خود به صحبت های روز گذشته رییس جمهور پرداخت.

البته بستری شدن شجریان خواننده کشورمان موضوعی بود که رسانه های اصلاح طلب و اصول گرا در تیترهای بعدی خود به آن پرداختند و روزنامه آفتاب هم در حاشیه روزنامه خود به آن پرداخته است.

روزنامه وابسته به دولت یعنی ایران، منشور جمهوریت را به عنوان تیتر یک خود برگزید که البته این تیتر هم دور از ذهن نبود. نکته جالبی که در صفحه اصلی این روزنامه دولتی به چشم می آید جمله ای است که در قسمت پایین تیتر یک منتشر شده است با این عنوان: «از نگرانم روزی کلمه جمهوری جرم شود و انتخابات ما تشریفاتی»

نکته جالبی که در روزنامه های اصلاح طلب به خصوص اعتماد به چشم می آید این است که آنها در تیتر یک خود از کلمه جمهوریت استفاده کرده اند و این روزنامه اصلاح طلب تیتر یک خود را با عنوان پاسداری از جمهوریت برگزیده است.

البته روزنامه اعتماد هم همچون روزنامه ایران در پایین تیتر یک خود این جمله را منتشر کرده است: « نگرانم روزی کلمه جمهوریت جرم شود»

روزنامه همشهری بر خلاف دیگر روزنامه های امروز کشور موضوع هنر را به عنوان تیتر یک خود انتخاب کرده است. «حمایت‌های هنری برای بهتر شدن حال مردم است»

این روزنامه که وابسته به شهرداری تهران است تیتر یک خود را از حضور شهردار تهران در سینما ملت انتخاب کرده است و البته در پایین تیتر اصلی خود از توسعه هفت سالن جدید نمایش و گالری پردیس سینمایی ملت خبر داد؛ پردیسی که امسال میزبان خبرنگاران در جشنواره فیلم فجر است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس