گرمای امیدبخش گاز در بیش از ۱۲۰۰ روستای سردسیر کردستان/گازدارشدن تمام روستاهای کردستان تا ۱۴۰۰
گرمای امیدبخش گاز در بیش از ۱۲۰۰ روستای سردسیر کردستان/گازدارشدن تمام روستاهای کردستان تا ۱۴۰۰

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، استان کردستان با مرکزیت شهرستان سنندج با وسعت ۲۸ هزار و ۲۳۵ کیلومترمربع در منطقه‌ای کوهستانی در غرب کشور واقع شده است، این استان از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به استان همدان و بخشی از استان زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه […]

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، استان کردستان با مرکزیت شهرستان سنندج با وسعت ۲۸ هزار و ۲۳۵ کیلومترمربع در منطقه‌ای کوهستانی در غرب کشور واقع شده است، این استان از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به استان همدان و بخشی از استان زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به مرزهای کشور عراق محدود است.

کردستان در حال حاضر دارای ۱۰ شهرستان، ۲۲ شهر و  ۱۶۹۹  پارچه آبادی بوده و برابر سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای جمعیتی حدود یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر است.

شرکت گاز استان کردستان یکی از شرکت‌های عملیاتی و خدماتی زیرمجموعه وزارت نفت است که از سال ۱۳۷۷ به عنوان یک شرکت مستقل (سهامی خاص) به منظور ارائه خدمات گازرسانی متناسب با نیازها و انتظارات مشترکین گاز طبیعی فعالیت خود را آغاز نموده است.

مزایای استفاده از گاز طبیعی بعنوان سوخت برتر بر کسی پوشیده نیست و وجود منابع عظیم گاز کشور و افزایش روزافزون نیاز کشور و استان به منبع انرژی ارزان قیمت اهمیت این منبع مفید را دو چندان می‌کند.

خبرگزاری فارس برای بررسی وضعیت گازرسانی در استان کردستان با احمد فعله‌گری مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان گفت‌وگویی داشت که در زیر مشروح آن را می‌خوانید.

۱۳۷۰ شروع گازرسانی به کردستان

فارس: گازرسانی به کردستان از چه سالی شروع شد؟

در راستای سیاست‌های کلان برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین اجرای سیاست‌های جدید دولت مبنی بر انجام تحولات اداری، تمرکززدایی، تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها و همچنین مدیریت امور گازرسانی و بهره‌برداری بر پایه بنگاه‌های اقتصادی، شرکت گاز استان کردستان در تاریخ ۳۰ آذر ماه سال ۱۳۷۷ طبق‌ بند ب ماده ۶ قانون اساسنامه‌ شرکت ملی گاز بعنوان شرکت فرعی شرکت ملی گاز بصورت شرکت (سهامی‌خاص) تاسیس و به شماره ۱۴۶۵۰۹ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

گازرسانی در استان کردستان از سال ۱۳۷۰ شروع شد و در سال ۱۳۷۲ بهره‌برداری از گاز در شهرهای قروه و سنندج آغاز گردید اما فعالیت شرکت گاز استان کردستان بصورت مستقل از اول فروردین ۱۳۷۹ عملاً آغاز شد.

این شرکت ضمن رعایت مقررات، ضوابط، استاندارد و دستورالعمل‌های صادره از طرف وزارت نفت و شرکت ملی گاز در جهت هدایت شرکت در مسیر بنگاه‌داری اقتصادی و دستیابی به اهداف و استراتژی‌های تعریف شده تلاش و کوشش می‌نماید.

برخورداری ۳۱ شهر و ۱۲۳۰ روستای کردستان از نعمت گاز

فارس: در حال حاضر چه تعداد شهر و روستا در استان کردستان از نعمت گاز برخوردار هستند؟

استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۹۵ دارای ۱۰ شهرستان،  ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ روستای خالی از سکنه است.

در حال حاضر شهرهای سنندج، قروه، دهگلان، بیجار، دیواندره، سقز، بانه، کامیاران، مریوان و سروآباد بعنوان مراکز شهرستان و جمعاً تعداد ۳۱ شهر از ۳۲ شهر و تعداد یکهزار و ۲۳۰ روستای استان از نعمت گاز برخوردار بوده در حالیکه تعداد روستاهای استان کردستان که از قابلیت گازرسانی برخوردارست یک هزار و ۵۰۰ مورد است وبرنامه‌ریزی شده تا پایان سال ۹۹ تمامی روستاهای مدنظر از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردند.

حجم گسترده اجرای پروژه‌های گازرسانی، استان کردستان را به یک کارگاه عظیم گازرسانی تبدیل نموده است.

در سال ۹۶ تعداد ۹۲ روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردید که در پایان سال ۱۳۹۶ جمع روستاهای بهره‌مند از گاز طبیعی به یک هزار و ۱۲۴ افزایش یافت، این آمار در ۹۷ با تغییرات روبرو بوده و تعداد ۴۴ روستا به جمع مصرف کنندگان گاز پیوسته و تعداد روستاهای دارای گاز طبیعی به یک هزار و ۱۶۸ مورد ارتقاء یافت.

گازرسانی به ۷۰ روستای کردستان در دهه فجر

در سال ۹۸ نیز تا پایان دی ماه تعداد ۶۲ روستا از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شدند و تعداد روستاهای گازدار به ۱۲۳۰ رسید و در دهه مبارک فجر نیز تعداد روستاهای گازدار استان کردستان  به یک هزار و ۳۰۰ مورد افزایش می‌یابد در واقع از سال ۹۳ تا سال ۹۸ تعداد روستاهای گازدار ۵۰۲ مورد بوده است.

کل شبکه‌های اجراء شده گاز طبیعی در بخش شهری و روستایی استان کردستان ۱۰ هزار و ۷۱۱ کیلومتر می‌باشد که ۳ هزار و ۳۸۱ کیلومتر در شهرها و ۷ هزار و ۳۳۰ کیلومتر در روستاها اجراء شده است.

نصب بیش از ۲۷۱ هزار علمک گاز در کردستان

کل علمک‌های نصب شده در بخش شهری و روستایی استان کردستان ۲۷۱ هزار و ۳۷۶ مورد است که ۱۵۷ هزار و ۳۳۹ علمک در شهرها و ۱۱۴ هزار و ۳۷ مورد در روستاها نصب شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در پیام نوروزی خود سال ۹۸ را سال رونق تولید نام‌گذاری فرمودند و مدیریت و کارکنان شرکت گاز استان کردستان با سرلوحه قرار دادن این فرمایش مقام معظم رهبری برای سال ۹۸  گاز رسانی به ۲۰۰ روستای جدید را جزء اهداف استراتژیک مد نظر داشته و شعار شرکت گاز استان کردستان کمتر از ۲ روز گازدار کردن یک روستا است که تحقق این امر باعث می‌گردد استان کردستان برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی در ردیف استان‌های سبز قرار گیرد.

فارس: این حجم گازرسانی چه حجمی از جمعیت استان را پوشش داده است؟

جمعیت زیرپوشش گاز طبیعی در بخش شهری ۱۰۰ درصد بوده و جمعیت زیرپوشش روستایی ۸۹ درصد که در مجموع  ۹۷ درصد جمعیت استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

البته طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده گازرسانی به ۲۰۰ روستا و ۳۰۰ واحد صنعتی نیازمند اجرای ۹۰۰ کیلومتر شبکه‌گذاری و نصب ۱۶ هزار علمک نیز بوده که با اتمام این پروژه ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی از ۸۹ درصد فعلی به ۹۷  درصد افزایش خواهد یافت.

۵۳۱ هزار مشترک گاز در کردستان

کل مشترکین در بخش شهری و روستایی استان کردستان ۵۳۱ هزار و ۴۰۳ مشترک است که ۳۹۴ هزار و ۹۳۴ مشترک در شهرها و ۱۳۶ هزار و ۴۶۹ مشترک در روستاها جذب شده است.

تعداد مشترکین جذب شده در سال های ۹۶ و ۹۷ حدود ۵۸ هزار و ۱۰۷ مورد بوده و در سال جاری نیز تا پایان آذرماه تعداد ۱۴ هزار و ۴۹۸ مورد است که در مجموع در ۳ سال اخیر تعداد مشترکین جذب شده ۷۲ هزار و ۶۰۵ مشترک جدید جذب شده است.

بیش از ۴۵۴ هزار خانوار کردستانی از نعمت گاز برخوردار هستند

خانوارهای زیرپوشش گاز طبیعی استان کردستان در مجموع ۴۵۴ هزار و ۳۴۴ مورد است که تعداد ۳۳۷ هزار و ۸۷۱ خانوار در شهرها و تعداد ۱۱۶ هزار و ۴۷۳ خانوار روستایی است.

گازرسانی به روستاهای کردستان از سال ۸۲

فارس: گازرسانی به روستاها از چه سالی در دستور کار شرکت گاز قرار گرفت؟

سال ۷۱ به عبارتی ۲۷ سال پیش گازرسانی به مناطق شهری کردستان آغاز شد که در این سال خط فلزی ۲۰ اینچی از همدان به طرف شهرهای قروه، دهگلان و سنندج منتقل و سرآغاز گازرسانی به شهرهای استان کردستان بود.

بعد از سپری شدن ۱۲ سال از آغاز گازرسانی به نقاط شهری کردستان یعنی در سال ۸۲ گازرسانی به روستاهای استان هم شروع و نخستین روستایی که از نعمت گاز طبیعی برخوردار شد، روستای قلعه از توابع شهرستان قروه بود.

سال ۱۳۸۲ عملیات گازرسانی به روستاهای استان آغاز شد و پس از  ۱۶ سال از تزریق گرمای امیدبخش گاز طبیعی به روستاهای استان کردستان اکنون یک هزار و ۲۳۰ روستای این استانِ که به استان برف و سرما  مشهور است از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند است و حتی روستاهای نقاط صفر مرزی نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

توسعه روستایی یکی از اجزای فرایند توسعه در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و برای تحقق این مهم نیز ایجاد زیرساخت‌ها و ارائه خدمات زیربنایی لازم و ضروری است.

برخورداری هر منطقه‌ای اعم از روستایی و شهری از آب، برق، گاز و تلفن از جمله اصلی‌ترین حقوق مردم محسوب می‌شود و در کشور ما شهرنشین‌ها بسیار زودتر از روستاییان از این خدمات بهره‌مند شدند و در دوره‌ای روستاییان ما از نبود شرایط رفاهی لازم گلایه‌مند بودند و همین مسئله هم یکی از عوامل دخیل در مهاجرت آنها به حاشیه شهرها بود.

بی شک به هر میزان که دولت ها به روستاها توجه کنند و شرایط رفاهی روستاییان را فراهم و بهبود ببخشند شاهد ماندگاری و ممانعت از مهاجرت آنها به شهرها خواهیم بود چراکه آنچه این افراد را روانه حاشیه شهرها در طول سالیان گذشته و حتی اکنون می‌کند، نبود امکانات و درآمد کافی بوده و هست.

گازدار شدن تمام روستاهای کردستان تا دو سال دیگر

تا پایان سال ۹۹ و نهایتا ابتدای سال ۱۴۰۰، تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت در استان کردستان گازدار خواهند شد.

استان کردستان در حالیکه در تعدادی از شاخص‌ها در کل کشور دارای ضریب پایین‌تری است ولی در بخش شاخص گازرسانی جزء ۱۰  استان برتر کشور است و این نشان از تلاش بی وقفه کارکنان تلاشگر این بخش دارد.

گازکشی به مناطق روستایی کردستان با دیگر نقاط کشور، به دلیل توپوگرافی و صعب‌العبور بودن این منطقه متفاوت و هزینه بردارتر است و قطعا نیاز به اعتبارات بیشتری هم دارد.

هزینه نصب و راه‌اندازی هر انشعاب در مناطق مرزی ۲۰۰ میلیون ریال است یعنی به ازای نصب هر انشعاب ۲۰۰ میلیون ریال توسط  شرکت گاز استان کردستان هزینه می‌شود.

 فارس: در حوزه گازرسانی به واحدهای صنعتی چه اقداماتی در سطح استان انجام شده است؟

تعداد صنایع بهره‌مند از گاز طبیعی شامل ۲ هزار و ۲۸۱ مورد می‌باشد که نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج تولید ۱۰۰۰ مگاوات برق و تعداد ۵۲ جایگاه CNG جزء این آمار است.

در مورد گازرسانی به صنایع نیز پکیچ گازرسانی به ۳۰۰ واحد صنعتی با حجم جایگزینی گاز به جای ۲۰  میلیون لیتر سوخت مایع در سال ۱۳۹۸ بعنوان یک راهبرد اساسی در رونق تولید و در راستای مصوبات شورای اقتصاد از برنامه‌های شرکت گاز استان کردستان در سال ۹۸  قرار دارد که در سال ۹۸ تعداد صنایع مصوبه شورای اقتصاد که تا کنون گازدار شده‌اند ۱۸۴ مورد می‌باشد.

فارس: اقدامات شرکت گاز چه اندازه در بحث توسعه عدالت اجتماعی موثر بوده است؟

شرکت گاز استان کردستان در زمینه تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص رونق تولید و اشتغال ملی قدم‌های بسیار مثبتی برداشته است از جمله گازرسانی به مناطق محروم در جهت توسعه عدالت اجتماعی که باعث می‌شود گاز طبیعی جایگزین سایر سوخت‌های فسیلی شود و با این اقدام منابع انرژی بخصوص گاز طبیعی برای نسل آینده به یادگار می‌ماند و از این منابع غنی بصورت راهکار عملی حفظ و صیانت صورت می‌گیرد.

نمونه دیگر در خصوص اقتصاد مقاومتی واگذاری خدمات اجرایی به بخش خصوصی در جهت اشتغال‌زایی است که در راستای ایجاد اشتغال در استان کردستان صورت گرفته است.

مسئله بعدی واگذاری پروژه‌ها به پیمانکاران بومی و محلی است که به علت آشنایی به موقعیت توپوگرافی و جغرافیایی منطقه و همچنین آداب، رسوم و فرهنگ منطقه می‌توان زمینه‌ساز تحول عظیمی در بخش خدمات گازرسانی شود.

در ضمن در هر پروژه اجرایی گازرسانی در حدود ۴۰ تا ۴۵ نیروی انسانی در بخش‌های مختلف بصورت مستقیم بکارگیری می‌شود که با در نظر گرفتن ۵۰ پروژه فعال در سطح استان بیش از ۱ هزار شغل ایجاد شده است.

در بخش امداد، تعمیرات، گازبانی در روستاها، کنتور خوانی و سایر بخش‌های جاری نیز بیش از ۹۰۰ نفر مشغول ایفای وظیفه بوده و با بررسی این موارد مشخص می‌گردد شرکت گاز استان کردستان در بخش اشتغال‌زایی نیز اقدامات موثر، کارآمد و اثر بخشی را مدنظر قرار داده است.

تامین و نصب ۵۷ هزار کنتور ارتقاء یافته در سطح استان کردستان، گازرسانی به روستاهای صفر مرزی و مناطق صعب‌العبور، اشتراک‌پذیری و برقراری سریع جریان گاز در مناطق محروم روستایی از دیگر اقدامات انجام شده است.

در سال جاری گازرسانی به ۲۰۰ روستا و ۳۰۰ واحد صنعتی جزء راهبرد اساسی شرکت گاز استان کردستان قرار دارد و زمان‌بندی گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا سال ۱۴۰۰ است.

گازرسانی به شهر جدید چناره واقع در شهرستان مریوان که قبلا بدلیل قرار گرفتن در مخزن سد اقدام نشده بود جزء برنامه‌های گازرسانی سال ۹۸ این شرکت محسوب می‌شود.

شرکت گاز استان کردستان با عبور از کوه‌ها، دره‌ها، رودخانه‌ها و مناطق شیب‌دار و صعب‌العبور شبکه‌های گاز را در سراسر استان گسترش داده و شرایط استفاده از این منبع سهل‌الوصول و ارزان قیمت را فراهم نموده، حتی روستاهای مرزی نیز بی‌نصیب نبوده و تمامی روستاهای نقطه صفر مرزی از این نعمت خدادادی بهره‌مند شده‌اند.

شرکت گاز استان کردستان افتخار دارد با این حجم عظیم عملیات گازرسانی رفاه و آسایش را برای مردم غیور، مرزدار و وفادار به انقلاب فراهم نموده و در راستای توسعه عدالت اجتماعی قدم‌های مثبتی بردارد و بستر مناسب تامین انرژی صنایع را نیز فراهم آورد.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۳