استاد دانشگاه میشیگان: ۳۲ میلیون ترکیه‌ای در خطرند
استاد دانشگاه میشیگان: ۳۲ میلیون ترکیه‌ای در خطرند

  به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با افزایش میزان مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش آمار موارد فوتی، منتقدان بخش بهداشت و سلامت به این نتیجه رسیده‌اند که با در نظر گرفتن دانش روز در مورد بیماری‌های واگیردار و اپیدمی در جهان، سیاست‌ها و استراتژی وزارت […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با افزایش میزان مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش آمار موارد فوتی، منتقدان بخش بهداشت و سلامت به این نتیجه رسیده‌اند که با در نظر گرفتن دانش روز در مورد بیماری‌های واگیردار و اپیدمی در جهان، سیاست‌ها و استراتژی وزارت بهداشت ترکیه را به چالش بکشند.

یکی از این افراد پروفسور  اونور باشَر، استاد دانشگاه میشیگان آمریکا است.

از پنهان کاری تا تصمیمات غلط
پروفسور اونور باشَر، استاد ترکیه‌ای دانشگاه میشیگان آمریکا، در گفتوگو با بخش ترکی دویچه وله، تصمیمات و اقدامات دولت اردوغان برای مقابله با ویروس کرونا را نارسا دانست.
پنهان کاری، عدم اعلام بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا در استان‌های مختلف و همچنین اعلام قوانین عجیب و غریب و نارسا در مورد منع آمد و رفت، از مهمترین انتقادات به سیاست‌های دولت اردوغان در مقابله با ویروس کرونا است.
این استاد ترک تبار دانشگاه میشیگان، تدابیر دولت اردوغان برای مقابله با ویروس کرونا را ناقص و نارسا دانسته و این احتمال را مطرح کرده که ۳۲ میلیون نفر از شهروندان ترکیه در خطر ابتلا به این ویروس قرار بگیرند.
پروفسور اونور باشَر معتقد است، ترکیه تنها کشوری است که در مورد جزئیات آمار مبتلایان به کرونا در مناطق و استان‌های مختلف کشور، پنهان‌کاری می‌کند.
به گفته این استاد دانشگاه، حتی کشور ایتالیا که تاکنون بیشترین تلفات جانی در این کشور ثبت شده، آمار و اطلاعات و جزئیات مربوط به مبتلایان و تلفات جانی را به شکل استان و شهرستان در اختیار مردم می‌گذارد، تا شهروندان تدابیر لازم را اتخاذ کرده و به مناطق بسیار خطرناک نروند. اما دولت ترکیه در این مورد پنهان کاری می‌کند و چنین چیزی خطرناک و غیر منطقی است.

او همچنین از مقامات وزارت بهداشت کشورش خواسته با توجه به تجارب ارزشمند کشورهایی همچون کره‌ جنوبی، هنگ‌کنگ و سنگاپور به این موضوع توجه کنند که در مبارزه با یک اپیدمی خطرناک، نباید فرصت را از دست داد. چرا که تعلل و تأخیر در اتخاذ تصمیمات مهم، می‌تواند مشکلات بزرگی به دنبال بیاورد.

اشتباه در مورد تردد سالمندان
پس از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه، دولت این کشور دستور داد تا تمام شهروندانی که بالای ۶۵ سال سن دارند به هیچ وجه از منزل خارج نشوند و در واقع برای آنان مقررات منع آمد و رفت اعمال کرد.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرده که با هماهنگی وزارت بهداشت و شهرداریهای استانها و شهرستانها، کلیه سالمندانی که این قاعده را زیر پا بگذارند، با جریمه نقدی سنگین روبرو می‌شوند.

اما پروفسور باشر، این تدبیر را به چالش کشیده و در مورد آن می‌گوید: با نگاهی به آمارهای رسمی مرکز آمار ملی ترکیه، می‌توان این واقعیت را دریافت که نکات مهمی در مورد آمار سالمندان وجود دارد.

مسئله اینجاست که در ترکیه ۷ و نیم میلیون نفر از شهروندان، بالای ۶۵ سال سن دارند که فقط یک میلیون نفر از آنان به تنهایی زندگی می‌کنند و بقیه افراد، نزد فرزندان، نوهها یا بستگان خود هستند.

در واقع این ۶ و نیم میلیون نفر از منزل خارج نمی‌شوند. اما تمام اعضای خانواده که با مقررات منع آمد و رفت روبرو شده و می‌توانند به کوچه و خیابان بروند، ویروس کرونا را با خود به خانه آورده و سالمندان را نیز مبتلا کنند. بنابراین چنین تصمیمی فاقد هرگونه اعتبار علمی و منطقی است.

ارسال ۲۶ هزار کیت تشخیص کرونا از ترکیه به کلمبیا

ورود نوع جدید ویروس کرونا به چین از ترکیه!

گزارش| تدابیر کرونایی ترکیه و انتقادات مخالفین

آمار و ارقام بالا و خطر ۳۲ میلیونی
استاد ترک دانشگاه میشیگان آمریکا معتقد است که سیاست‌های کنونی وزارت بهداشت، برای مقابله با ویروس کرونا مشکلات و نارسایی‌های بسیاری دارد و اگر وضع به همین روال پیش برود، احتمال آن وجود دارد که ۳۲ میلیون نفر در ترکیه به این ویروس مبتلا شوند.

و در این صورت:
– احتمال مرگ مبتلایان بین ۱۵۰ هزار تا ۶۰۰ هزار نفر خواهد بود.
– ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری خواهند شد در حالی که مجموع تخت بیمارستانی ترکیه در حد ۲۰۰ هزار تخت است.
– حداقل ۶۴۰ هزار نفر به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نیازمند خواهند بود. در حالی که فقط ۴۰ هزار تخت مراقبتهای ویژه در بیمارستانها و درمانگاههای ترکیه وجود دارد.
– نیمی از ۶۴۰ هزار بیمار بستری شده در بخش مراقبت‌های ویژه یعنی ۳۲۰ هزار نفر به دستگاه‌های تنفس مصنوعی نیاز خواهند داشت که حتی نصف این تعداد هم در بیمارستان‌ها وجود ندارد و ترکیه از کشورهایی است که در بخش مراقبتهای ویژه در کل منطقه و جهان، سرمایه‌گذاری بسیار ناچیزی کرده است.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم