مصاحبه| افسر سابق سیا: سوءمدیریت ترامپ بحران کرونا در سراسر آمریکا را بدتر کرد
مصاحبه| افسر سابق سیا: سوءمدیریت ترامپ بحران کرونا در سراسر آمریکا را بدتر کرد

  به گزارش اخبارنو به نقل از «فیلیپ گیرالدی» افسر سابق سازمان سیا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: سوء مدیریت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موجب بدتر شدن بحران شیوع ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده شده است، آن هم پس از اینکه وی تلاش کرد تا فضایی را برای عدم انتشار اخبار […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از «فیلیپ گیرالدی» افسر سابق سازمان سیا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: سوء مدیریت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موجب بدتر شدن بحران شیوع ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده شده است، آن هم پس از اینکه وی تلاش کرد تا فضایی را برای عدم انتشار اخبار بد در پی شیوع گسترده این ویروس ایجاد کرد.

وی در ادامه افزود: سوء مدیریت در سطح کاخ سفید رخ داده است، جایی که رئیس جمهور خواسته بود تا با مساله شیوع ویروس کرونا در حد یک آنفولانزای عادی برخورد شود، به این معنا که هیچ گونه آمادگی خاص و ویژه ای برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود نداشته است. این مساله انجام شد چرا که رئیس جمهور آمریکا نمی خواست یک بحران سلامت خللی به کارزار انتخاباتی اش وارد کند.

متن مصاحبه به شرح زیر است:

تسنیم: بر اساس گزارش ها، شیوع ویروس کرونا در سراسر آمریکا بدتر شده است، خسارات به واسطه کمبود اقلام اساسی دارویی و پزشکی تسریع شده است. تا امروز، بیش از ۴۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا تایید شده و حدود ۶۰۰ نفر جان باخته اند.ایالت نیویورک مرکز اصلی شیوع ویروس کرونا در آمریکا بوده و تقریبا نیمی از موارد ابتلا به این ویروس را به خود اختصاص داده است. بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک روز یکشنبه در اظهاراتی گفت: “۱۰ روز تا کمبود گسترده و شدید اقلام مورد نیاز فاصله داریم. اگر دستگاه های تنفس مصنوعی بیشتری دریافت نکنیم، مردم خواهند مرد. هشدارها نسبت به کمبودها در سراسر کشور وجود دارد و فرمانداران از دولت فدرال درخواست ارسال تجهیزات و اقلام مورد نیاز را کرده اند.” به نظر شما عامل اصلی این سوء مدیریت چیست؟ نقش ترامپ را چطور ارزیابی می کنید؟

گیرالدی: سوء مدیریت در سطح کاخ سفید رخ داده است، جایی که رئیس جمهور خواسته بود تا با مساله شیوع ویروس کرونا در حد یک آنفولانزای عادی برخورد شود، به این معنا که هیچ گونه آمادگی خاص و ویژه ای برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود نداشته است. این مساله انجام شد چرا که رئیس جمهور آمریکا نمی خواست یک بحران سلامت خللی به کارزار انتخاباتی اش وارد کند. او این مشورت بد و نادرست را دریافت کرده است که این ویروس زمان زیادی پایدار نخواهد بود و موجب مرگ تعداد زیادی نخواهد شد بنابر این آن مسیر را انتخاب کرد. او همچنین به صنایعی واکنش نشان داد که خواستار توقف و مختل شدن فعالیت های خود نبودند. به نظر می رسد، ترامپ انتخاب های بدی داشته است.

تسنیم: بیش از ۶ هفته پس از تلاش های دولت ترامپ در پاسخ به ویروس کرونا- که از ۲۹ ژانویه با اعلام ماموریت دولت آغاز شد، ۲ روز بعد، با اعلام وضعیت فوق العاده ملی- آزمایش کرونا تازه آغاز شد، بیمارستان ها می گویند تخت های کافی و تجهیزات پزشکی و دارویی لازم برای مقابله با این بحران را ندارد و با کمبود شدید دستگاه های تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات و امکانات لازم برای پزشکان و پرستاران روبرو هستند. پیدایش این ویروس آسیب پذیری دولتهای غربی در مواجهه با شیوع چنین بیماری های واگیرداری بر خلاف فناوری پیشرفته دارویی و پزشکی آنها نشان داد. گزارش هایی وجود دارد که افراد سالخورده درمان و مراقبت های پزشکی را در بیمارستان های کشورهای غربی دریافت نمی کنند. نظر شما چیست؟

گیرالدی: مشکل تنها مربوط به دولتهای غربی نیست، بلکه مشکل اصلی عدم تمایل آنها برای اتخاذ تدابیر و گام های لازمی است که می دانند غیررضایتبخش است. ایتالیا باید خیلی زودتر از اینها سفرها را محدود می کرد و آمریکا نیز باید دستور ذخیره و انبارسازی تجهیزات پزشکی و دارویی را صادر می کرد. ترامپ با اعمال نوعی قرنطینه که کارشناسان پزشکی خواستار آن هستند مخالف بوده و همچنان مخالفت می کند. برای ترامپ چیزی که اهمیت زیادی دارد این است که خودش را خوب جلوه دهد فارغ از اینکه چه کاری انجام می دهد.

تسنیم: بسیاری از کشورهای جهان از این ویروس آسیب دیده اند، از جمله ایران و آمریکا. شرایط در ایران شاید بدتر از این شود چرا که کاخ سفید حاضر به لغو تحریمهای یکجانبه علی رغم افزایش مخالفت های جهانی ، نیست. با این حال، واشنگتن علی رغم تحریمها و کمبودهای داخلی اش، پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را داده است. آیت الله سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی اخیرا درباره این پیشنهاد آمریکا سخنرانی کردند و فرمودند “این بسیار بسیار عجیب و غریب است” که دولت ترامپ پیشنهاد کمک هایی را به ایران ارائه می دهد و در عین حال مانع از ارسال تجهیزات پزشکی و دارویی به ایران می شود. نظر شما چیست؟

گیرالدی: اگر آمریکا می خواست تلاش جدی را برای کمک واقعی به مردم ایران از طریق تعلیق تحریمها و ارسال کمک های دارویی و پزشکی انجام دهد، این اقدام شاید موجب بهبود روابط دو جانبه می شد. به راه انداختن جنگ علیه مردم بیگناه نباید چیزی باشد که ایالات متحده همواره به دنبال آن است. تغییر در سیاست هایی که واقعا نشان می دهد واشنگتن مایل به نجات جان مردم به جای نابود کردن آنها است، از سوی اکثریت جهان و همین طور مردم آمریکا مورد استقبال واقع خواهد شد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم