نسخه کمبودها در بیمارستان سربیشه / جای خالی پزشک جراح در اتاق‌های عمل
نسخه کمبودها در بیمارستان سربیشه / جای خالی پزشک جراح در اتاق‌های عمل

  به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بیمارستان از نیازهای ابتدایی هر مرکز جمعیتی است. خراسان جنوبی دارای ۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان بوده که به دلیل نزدیکی به مناطق مرزری استان و روستاهای حاشیه مرز در معرض ابتلاء این بیماری‌ها بوده و نبود بیمارستان در برخی شهرستان‌ها تهدیدی برای […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بیمارستان از نیازهای ابتدایی هر مرکز جمعیتی است. خراسان جنوبی دارای ۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان بوده که به دلیل نزدیکی به مناطق مرزری استان و روستاهای حاشیه مرز در معرض ابتلاء این بیماری‌ها بوده و نبود بیمارستان در برخی شهرستان‌ها تهدیدی برای سلامت مردم به شمار می‌رود.

با موقعیت خاص شهرستان سربیشه و قرارگیری در مسیر ترانزیتی شمال جنوب و مرز ماهیرود لزوم وجود بیمارستانی مجهز به همراه پزشکان مجرب و متخصص از اولویت‌های مهم این شهرستان است اما در حال حاضر بیمارستان سربیشه پزشک جراح ندارد.

مردم سربیشه به ویژه در روستاها برای درمان با مشکلات زیادی مواجه‌اند  یک بیمار از بخش درح تا سربیشه برای درمان باید ۱۲۰ کیلومتر مسافت را طی کند و  اگر زمینه درمان وی در شهرستان مهیا نباشد مجبور به طی مسافت بیش از ۱۸۰ کیلومتر به مرکز استان است.

بیماران شهرستانی در خراسان جنوبی به دلیل عدم وجود بیمارستان در شهر نزدیک به محل سکونت خود مجبور به سفر به مرکز استان شده و در مرکز استان نیز با مشکلات عدیده‌ای از جمله عدم وجود مکانی برای استراحت همراه بیماران مواجه هستند.

در بدو ورود به ساختمان اصلی بیمارستان سربیشه سمت راست بعد از پذیرش تعدادی خانم بر روی صندلی نشسته‌اند و در انتظار پزشک سونوگرافی‌اند می‌گویند هفته‌ای یک بار متخصص سونوگرافی در بیمارستان مستقر است و گرفتن نوبت برای سونوگرافی سخت است.

این بانوان از سختی نوبت گرفتن سونوگرافی و از نبود پرشک متخصص گلایه دارند اما تمام مشکلات بیمارستان به همین جا ختم نمی‌شود و مردم از نبود پزشک متخصص گلایه دارند و خبری از داروخانه هم نیست.

یکی از بانوان که از کمبودها در بیمارستان سربیشه گلایه دارد به خبرنگار تسنیم گفت: چرا دکتر جراح نداریم؟ چندی پیش دست فرزندم بریده بود اما به دلیل نبود پزشک جراح مجبور شدیم نیمه شب برای درمان فرزندم به بیرجند برویم.

چرخی در بخش‌های مختلف بیمارستان می‌زنیم. اتاقهای عمل شیک مستقر است اما خبری از جراحی نیست و تنها برای عمل سزارین یک پزشک فعال است.

کمبود زیرساخت‌ها، تجهیزات و نیروی پزشکی مورد نیاز در تنها بیمارستان سربیشه برخی از مواردی بود که عده‌ای از شهروندان در گفتگو با خبرنگار تسنیم به عنوان مشکلاتی از حوزه بهداشت و درمان این شهرستان داشتند.

شهروندی گفت: وضعیت بیمارستان سربیشه در مقایسه با گذشته ارتقا یافته اما از کوچک بودن فضای فیزیکی بیمارستان، بخشها و از نبود برخی متخصصان گلایه‌ داریم.

وی افزود: پزشکان متخص تنها برای گذراندن طرح خود در مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان را انتخاب می‌کنند و با اتمام دوره و بعد از کسب تجربه به شهر و منطقه‌ای دیگر می‌روند در حالی که اگر زمینه ماندگاری آنان فراهم شود مشکلات این حوزه کاهش می‌یابد.

سی تی اسکن، ام ار آی عده زیادی از بیماران را برای درمان راهی مرکز استان می‌کند. برخی دیگر از شهروندان سربیشه‌ای هم  از نبود دکتر قلب، وجود دکتر چشم پزشک تنها در یک روز از هفته و نوبت‌های شلوغ گلایه‌مند هستند.

در شهر تنها یک دندان پزشک حضور دارد بنابراین بیماران برای دریافت خدمات دندان پزشکی باید به مرکز استان مراجعه کنند.

گاهی شرایطی پیش می‌آید که بیمار بعد از انتقال به بیمارستان به دلیل نبود خدمات و امکانات باید به شهرهای دیگر منتقل شود.

یکی دیگر از شهروندان، کمبود دارو به ویژه داروهای خاص را مشکل این حوزه دانست و گفت: برای تامین اقلام دارویی خود بیشتر مواقع عازم مرکز استان می‌شوم.

احداث بیمارستان امام علی(ع) سربیشه در حالی سال ۹۴ به طور رسمی افتتاح شد که در ابتدا فضای بیمارستان برای ۲۴ تخت خواب طراحی و احداث شده بود اما به مرور زمان ارتقاء بیمارستان از ۲۴ تخت به ۳۴ تخت در حالی اخذ شد که فضای بیمارستان گنجایش این ظرفیت را ندارد و اتاقها بسیار کوچک است.

در این سالها برخی تجهیزات و کمبودهای تنها بیمارستان سربیشه تامین شد و حال با توسعه شهر و روستاهای مرزی و جمعیت زیاد گاهی این تجهیزات و خدمات پاسخگوی نیاز مردم نیست و از سویی نبود برخی پزشکان مانند پزشک جراح دردی دیگر بر زخم‌های مردم دارد چون به گفته برخی از شهروندان کمبود نیرو وپزشک متخصص به ویژه جراح معظلی اساسی در بخش بهداشت و درمان است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سربیشه در گفتگو باخبرنگار تسنیم درباره آخرین وضعیت بهداشت و درمان این شهرستان گفت: در حال حاضر ۵ پزشک عمومی و ۴ پزشک متخصص در بیمارستان داریم که برخی از این پزشکان طرح خود را می‌گذارنند که پزشکانی که طرح می‌گذرانند تا پایان آذر بیشتر میهمان بیمارستان نیستند.

عباسپور گفت: در حال پیگیری برای استقرار پزشک هستیم و در حال حاضر تنها عمل جراحی در این بیمارستان عمل سزارین است.

وی بیان کرد: پزشک زنان، اطفال، داخلی، بیهوشی در بیمارستان فعال است و با توجه به اتمام دوره کاری آنها برای این رشته‌ها درخواست پزشک کردیم. درخواست پزشک جراح نیز ارسال شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سربیشه تصریح کرد: در حال حاضر در زمینه کمبود نیرو مشکل آن چنانی نداریم اما در بخش‌های اعتباری و زیر ساختی مشکلات داریم و چند سال است تلاش می‌کنیم دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارستان تهیه کنیم اما تاکنون نتوانسته‌ایم این امر را محقق کنیم و نبود دستگاه اکسیژن ساز معظلی برای بیمارستان است.

عباسپور افزود: در بخش بهداشت هم مشکلاتی در سربیشه داریم و یکی از پیگیری‌های ما برای جذب پزشک بومی است.

وی کمبود پزشک خانواده در برخی نقاط سربیشه از جمله بخش لانو را از مهم‌ترین مشکلات بهداشت و درمان این شهرستان دانست.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم