گزارش| مشاهدات روزنامه‌نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا
گزارش| مشاهدات روزنامه‌نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا

  به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش افرادی که بر اثر این ویروس فوت کرده‌اند، رسانه‌های این کشور در گزارش‌های مختلفی، به پیروزی‌های مدیریتی کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور  اشاره می‌کنند. در این میان […]

 

به گزارش اخبارنو به نقل از گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش افرادی که بر اثر این ویروس فوت کرده‌اند، رسانه‌های این کشور در گزارش‌های مختلفی، به پیروزی‌های مدیریتی کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور  اشاره می‌کنند.

در این میان پیروزی کشور چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و نخستین کانون و لانه انتشار ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از روزنامه‌نگاران ترک که در کشور چین زندگی می‌کند، در مصاحبه با روزنامه جمهوریت، مشاهدات خود از نحوه مدیریت این بحران را با هموطنانش در میان گذاشته است.
خانم سدال اوتکوجو، یک روزنامه‌نگار جوان اهل ترکیه است که سال‌هاست در کشور چین زندگی می‌کند. او در روزهای دشوار کرونا، رویدادهایی را به چشم دیده که روایت آن رویدادها و نحوه مدیریت بحران، نشان‌دهنده عزم جدی و تلاش دولتمردان چینی برای مبارزه با کرونا و همراهی مردم با دولت است.

دو ماه بحرانی
خانم اوتکوجو، در مورد نحوه مدیریت مبارزه با کرونا، به دوماه حساس و بحرانی اشاره کرده و می‌گوید: ایزولاسیون و رعایت نکات بهداشتی در طول آن دو ماه، به چین کمک کرد تا این ویروس خطرناک را تحت کنترل درآورد. ولی همزمان، دولتمردان، مقامات بهداشتی و مردم، هنوز نگران آن هستند که موج دوم انتشار کرونا فرا برسد.

البته در شرایط فعلی، نظام بهداشتی و جامعه چین، از آمادگی روحی روانی بالایی برای مقابله با موج دوم برخوردارند. در حال حاضر زندگی در چین تا حد قابل توجهی به شرایط عادی بازگشته اما هنوز هم نشانه‌هایی از تدابیر و موانع ایجاد شده در برابر شیوع کرونا مشاهده می‌شود.

نشانه‌هایی از ادامه تدابیر و محدودیت‌ها
سدال اوتکجو که از چند سال پیش در پکن پایتخت چین زندگی می‌کند به برخی از نکات و نشانه‌هایی اشاره کرده که تدابیر دولت و جامعه چین برای مقابله با کرونا را نشان می‌دهد.

برخی از این تدابیر از این قرار است:
از روز دوم مارس اغلب کارخانههای بزرگ چین، فعالیت مجدد خود را آغاز کردند. اما هنوز هم میلیون‌ها نفر از کارمندان ادارات و شرکتهای خصوصی، از خانه و به صورت دورکاری فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.
در بسیاری از ادارات و مراکز بزرگ دولتی و خصوصی، هنوز هم دربان‌ها و بخش نگهبانی، دستگاه‌های تب سنج در اختیار دارند و میزان تب کلیه افرادی را که به این مراکز وارد می‌شوند، می‌سنجند.
در تمام رستوران‌های چین، این قانون اجرا شده که پشت هر میز، فقط یک مشتری بنشیند.
در اغلب خیابانهای پایتخت و حتی شهر ووهان، می‌توان شهروندان را در خیابان‌ها مشاهده کرد. اگر چه این شهرها به شلوغی دوران پیش از کرونا نیستند و  مردم بیرون آمده‌اند، ولی در هر حال از ماسک استفاده می‌کنند.
در فرودگاه‌ها، مرزها و نقاط گمرکی، کنترل بسیار جدی و ریز بینانهای وجود دارد.

چرا مردم چین خطر کرونا را جدی گرفتند؟
روزنامه جمهوریت از سدال اوتکوجو پرسیده است: در ترکیه، هنوز هم در بسیاری  از مسیرهای شلوغ و خیابان‌ها، می‌توان هزاران نفر را مشاهده کرد که در حال قدم زدن هستند و  مناظری شلوغ و پر رفت و آمد از تردد شهروندان دیده میشود. آیا در چین هم چنین است؟
وی در پاسخ گفته است: خیر. در چین؛ مطلقاً چنین نیست و نمی‌توان یک مسیر یا خیابان شلوغ دید. تعداد معدودی از مردم در خیابان‌ها راه می‌روند و همچنان که گفتم علاوه بر اینکه ماسک زدهاند، تدابیر و فاصله منطقی را رعایت می‌کنند. در  تشریح دلایل این که چرا مردم چین، خطر کرونا را تا این حد جدی گرفتهاند، میتوانم به دو عامل مهم اشاره کنم:
اول این که مردم این کشور، پیشتر یک اپیدمی و خطر بزرگ به نام سارس را پشت سر گذاشتهاند و به خوبی می‌دانند که جدی نگرفتن خطرات بهداشتی واگیردار، میتواند چه پیامدهای وحشتناکی به دنبال داشته باشد.
دوم این که مردم چین، اساساً ملتی نیستند که از دستورات حکومت، تمرد و سرپیچی کنند. وقتی که مسئولین حکومتی اعلام می‌کنند در خانه بمانید، مردم جدیت این پیام را دریافت کرده و واقعاً در خانه میمانند. چنین نیست که مردم بگویند حالا که مدارس به دستور حکومت تعطیل شده، برویم پاساژگردی کنیم! یا در خیابانها قدم بزنیم! وقتی که درخواستِ ماندن در خانه اعلام شد، واقعاً مردم درخانه ماندند.

از بگو مگوی زن و شوهری تا طلاق
روزنامه جمهوریت از روزنامه نگار ترکیه‌ای مقیم پکن خواسته به این سوال پاسخ دهد که آیا واقعاً در دوران قرنطینه و در روزهایی که به مدت طولانی همه افراد خانواده در خانه‌ها مانده‌اند، زن و شوهرهایی از هم جدا شدند؟ او در پاسخ گفته است: بله. مواردی دیده و شنیدهام.

چنین چیزی طبیعی است. وقتی که در یک خانه یا آپارتمان کوچک، اعضای خانواده در کنار هم می‌مانند یا حتی یک زن و شوهر به مدت طولانی در آپارتمان کوچک روبروی هم می‌نشینند و ناچارند از خانه بیرون نروند، چنین چیزهایی روی می‌دهد. در همین مجتمع مسکونی در پکن که من در آن ساکن هستم، بارها صدای دعوا و بگومگوی زن و شوهرهای همسایه را شنیدم. چنین چیزی طبیعی است چرا که مردم واقعاً یک شرایط بسیار حساس، عیرعادی  و عجیب را سپری کردند.

از ووهان چه خبر؟

اوتکوجو در مورد شرایط ووهان می‌گوید: مردم این شهر یک بحران تاریخی و بزرگ را پشت سر گذاشتند. آنها شرایطی را تجربه کردند که قبلاً مطلقاً به آن نیاندیشیده بودند.

در حال حاضر، بیمارستان‌های بزرگ ووهان، آخرین بیمارانشان را هم به خانه فرستاده و زندگی در این شهر در جریان است. اما هنوز هم خطر به طور کامل رفع نشده و محدودیتهای جدیتری در این شهر وجود دارد.

از یک هفته پیش مورد جدیدی از ابتلا به کرونا در شهر ووهان گزارش نشده و موارد فوت هم بسیار محدود و در حد ۷ نفر بوده که از نقاط دیگری به آنجا رفتهاند. بنابراین می‌توان گفت دولت چین موفق شده که شرایط بحرانی آنجا را به طور کامل کنترل کند.

چین چگونه پیروز شد؟

اوتکوجو در مورد موفقیت چین در مقابله با کرونا گفته است: بیش از هر چیز باید بگویم که این فقط موفقیت دولت و حکومت نیست. واقعیت این است که مردم چین، در سطح بالایی مسئولیت پذیری اجتماعی خود را به نمایش گذاشتند و با تبعیت و فرمانبرداری از دستورات مقامات بهداشتی کشورشان، این واقعیت را نشان دادند که در خانه ماندن، به ویروس اجازه نمیدهد که بیش از پیش شیوع پیدا کند.

در نتیجه اگر مسئولیت اجتماعی مردم چین نبود، سیاست‌های دولت نمی‌توانست به نتیجه برسد.

یکی از اقدامات مهم دولت چین برای مقابله با کرونا در هوبِی مشاهده شد. دولت در این شهر به بانک‌ها دستور داد به شکل گسترده و آسان تسهیلات بانکی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند و همزمان با آن، ماسک، ملزومات بهداشتی، ژل و محلولهای ضدعفونی به شکل گسترده در اختیار کارگاه‌ها، کارگران و مردم عادی قرار گرفت و چرخ‌های صنعت و تولید از حرکت باز نایستاد.

کار واکسن به کجا کشید؟

تحقیق و مطالعه برای تولید واکسن کرونا در چین در جریان است. در حال حاضر، واکسن به چند شهروند تزریق شده و مطالعه و آزمایش به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت. تلاش برای تولید این واکسن به یک مسابقه جهانی تبدیل شده و دولت چین نیز می‌خواهد، اعتبار و پرستیژ کشف این واکسن را  از آنِ خود کند.

اخراج به خاطر پنهان‌کاری

در فاز آغازین بحران، برخی از مقامات ووهان کرونا را پنهان کردند و باعث شدند که در جهان، چنین تصوری شکل بگیرد که مقامات چین در مورد کرونا پنهان‌کاری کرده‌اند و آنان را به عدم شفافیت متهم کردند.

اما پس از اینکه همه چیز روشن شد، رئیس حزب حاکم در ووهان و همچنین شهردار این کلانشهر، هر دو از کار برکنار شدند و افراد باتجربه به جای آنها به خدمت مشغول شدند و در حال حاضر می‌توانم بگویم مقامات چینی در مورد کرونا کاملاً شفاف عمل می‌کنند و چیزی به نام پنهان‌کاری وجود ندارد.

استاد دانشگاه میشیگان: ۳۲ میلیون ترکیه‌ای در خطرندگزارش| تدابیر کرونایی ترکیه و انتقادات مخالفین

مقایسه با وضعیت ترکیه

خانم اوتکوجو در مورد مقایسه بین شکل مواجهه دولت و مردم چین با ویروس کرونا با وضعیت مشابه آن در ترکیه می‌گوید: بسیار متاسف میشوم وقتی که می‌شنوم و می‌بینم که هنوز هم هموطنان من در مراسم سنتی قدیمی همچون بدرقه کردن سربازان، عروسی و دیگر مراسمات دسته‌جمعی، به همان شکل و روال سابق رفتار می‌کنند و گویی چیزی به نام کرونا وجود ندارد.

سوالی که به ذهنم می‌رسد این است که چرا مقامات کشور تاکنون اجتماعات را ممنوع اعلام نکردهاند؟

در پکن قضیه را آنقدر جدی گرفتند که به ما اعلام شد حتی در مجتمع مسکونی خودتان و از واحد آپارتمانی که با شما مجاور است، حق ندارید یک همسایه را به عنوان مهمان در خانه بپذیرید.

اما متاسفانه در ترکیه، شلوغی در آمد و رفت، مهمانی و حضور در اجتماعات دسته جمعی، همچنان در جریان است. من تصور می‌کنم دولت ترکیه در مقطع آغازین خوب عمل کرد و تدابیر مثبتی اتخاذ کرد اما در مرحله بعدی و در تحقق اهداف و تدابیر به شکل قاطعانه و محکم قدم برنداشته است.

 

  • نویسنده : فاطمه کنعانی
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم