شمشیر تیز ترامپ
شمشیر تیز ترامپ

به گزارش اخبارنو به نقل از رئیس‌جمهوری آمریکا نامه‌ چهارصفحه‌ای خود خطاب به تدروس گبریسیوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی را به‌طورکامل در توییترش منتشر کرده است. دولت او که در داخل به خاطر مواجهه‌ با ویروس کرونا با انتقادهای زیادی مواجه است، همچنان بر این باور است که برخی از مشکلات کنونی در آمریکا به […]

به گزارش اخبارنو به نقل از رئیس‌جمهوری آمریکا نامه‌ چهارصفحه‌ای خود خطاب به تدروس گبریسیوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی را به‌طورکامل در توییترش منتشر کرده است. دولت او که در داخل به خاطر مواجهه‌ با ویروس کرونا با انتقادهای زیادی مواجه است، همچنان بر این باور است که برخی از مشکلات کنونی در آمریکا به خاطر توصیه‌ها و عملکرد بد سازمان بهداشت جهانی به وجود آمده است.

ترامپ که دعوت به سخنرانی در نشست مجازی سازمان بهداشت جهانی را قبول نکرده، روز دوشنبه نیز به خبرنگاران در نشست سازمان جهانی گفته بود که این سازمان «عروسک دست چین است. زیباتر اگر بخواهم بیان کنم: آنها هم‌راستا با چین هستند».
به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، اگر او ممنوعیت‌های مسافرتی با چین وضع نمی‌کرد، شمار بیشتری از شهروندان کشورش جان خود را از دست می‌دادند؛ درحالی‌که سازمان جهانی بهداشت با این ممنوعیت‌ها مخالف بود.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا گفته بود این نهاد مخالف بستن مرزها برای مدت طولانی است؛ چراکه سبب می‌شود مبتلایان احتمالی بدون حساب‌وکتاب و بدون آنکه رؤیت شوند بین کشورها رفت‌وآمد کنند و این خود به شیوع بیماری بیفزاید. این سازمان پیش‌تر اتهام‌های رئیس‌جمهوری ایالات متحده را رد کرده بود. البته پیشنهاد روز دوشنبه استرالیا برای انجام تحقیقات درباره همه‌گیری کرونا و ارزیابی عملکرد سازمان جهانی بهداشت در این بحران، با حمایت بیش از ۱۲۰ کشور روبه‌رو شده است.
در دیگر سو، شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین گفته حکومتش از تحقیقات بین‌المللی درباره کرونا و عملکرد جهانی در مقابله با آن حمایت می‌کند اما این تحقیقات باید پس از کنترل بیماری انجام شود.

او همچنین وعده داده است که دو میلیارد دلار برای مقابله با کووید۱۹ در دو سال پیش‌رو به مجمع بهداشت جهانی اختصاص دهد. این سخنان البته دقیقا خلاف گفته‌های رئیس‌جمهوری آمریکاست که گفته این نهاد «توصیه‌های بد زیادی به ما کرد». بدون شک این لفاظی‌های تندوتیز بر روابط آمریکا–چین تأثیرات چشمگیری خواهد داشت و همین موضوع می‌تواند تأثیر مخربی روی اقتصاد جهانی و همکاری چندجانبه گذاشته و درعین‌حال، خطرات کوچک اما روبه‌رشد جنگ سرد جدیدی را تقویت ‌کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری همشهری