وزارت بهداشت میزبان نمایشگاهی با بوی کرونا و مرگ/ فاصله‌گذاری فقط برای مردم است؟!
وزارت بهداشت میزبان نمایشگاهی با بوی کرونا و مرگ/ فاصله‌گذاری فقط برای مردم است؟!
افتتاحیه نمایشگاه جهانی ایران فارمکس ۲۰۲۰ در حالی با حضور تعداد زیادی از دست‌اندرکاران برگزار شد که کشور در موج دوم شیوع کرونا به سر می‌برد.

به گزارش اخبارنوبه نقل ازآغاز اسفند ۹۸ همزمان بود با شیوع ویروسی ناشناخته در کشور، ویروسی که خیلی‌ها به آن لقب سوغات ناخواسته چینی را دادند. با شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور، وزارت بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار گرفت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در این وزارتخانه شروع به فعالیت کرد. با گذشت حدود چهار ماه و نیم از شیوع کرونا، روز گذشته با خبر شروع نمایشگاهی با متولی‌گری وزارت بهداشت (سازمان غذاودارو) به نام نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۰ مواجه شدیم، نمایشگاهی که با حضور حداکثری مسئولان وزارت بهداشت در هتلی در تهران آغاز به کار کرد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه در حالی به صورت حضوری برگزار شد که از نیمه خرداد میزان مبتلایان به کرونا افزایش یافت و می‌توان گفت به همان میزان روز‌های ابتدای سال و عید نوروز بازگشت و حتی یک روز قبل از این مراسم، رکورد تعداد فوتی‌های کرونا در کشور شکسته شد. این شیوع مجدد بر خرمن شعله‌های نگرانی، آتشی دوباره انداخته و تاکید برای رعایت بهداشت و سلامت بیشتر شده است، به گونه‌ای که اعلام شد از ۱۵ تیر استفاده از ماسک در اماکن عمومی برای همه مردم اجباری می‌شود.

نمایشگاه فارمکس چه نوع نمایشگاهی است؟

نمایشگاه فارمکس یک رویداد بزرگ صنعت داروسازی است که تلاش دارد با گردهم آوردن بازیگران کلیدی این صنعت در کنار یکدیگر، فرصت‌های کسب‌وکار در این حوزه را بیش از پیش برای فعالان صنعت نمایان سازد و به رشد شرکت‌های داخلی کمک کند. این رویداد توسط سندیکای مواد اولیه دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی با مشارکت سازمان غذاودارو به صورت سالانه برگزار می‌شود که توانسته است در دومین سال برگزاری، نظر شرکت‌های فعال و سرمایه‌گذاران این حوزه را به خود جذب کند.

این نمایشگاه تخصصی همچنین یک رویداد B2B است که با هدف «توسعه صنعت داروسازی کشور و تکمیل زنجیره تأمین» در حوزه‌های تخصصی صنایع داروسازی کشور قدم برمی‌دارد. با توجه به رویکرد این نمایشگاه و در نظر گرفتن جلسات و نشست‌های رودرو میان بازیگران فعال صنعت دارویی و شرکت‌های داخلی و خارجی، می‌توان این نمایشگاه را تخصصی‌ترین رویداد دارویی خاورمیانه قلمداد


در این نمایشگاه نشست‌هایی بین غرفه‌داران نمایشگاه، تأمین‌کنندگان داخلی و خارجی مواد موثره، اینترمدیت‌ها، تجهیزات داروسازی، ملزومات و تجهیزات بسته‌بندی دارویی و همچنین خدمات صنعتی و… با شرکت‌های سازنده دارو و ماده موثره برگزار می‌شود. در این راستا نشست‌های تخصصی بین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با توجه به توسعه صنعت دارویی ایران و همچنین شرکت‌های فعال صنعت داروسازی کشور برگزار می‌شود.

 

برگزاری اولین نمایشگاه جهانی پس از شیوع ویروس کرونا توسط سفیران سلامت

انتشار عکس‌های شروع این نمایشگاه ذهن خسته مردمِ چهار ماه قرنطینه شده در خانه را به توصیه‌های اکید مسئولان و تعطیلات عید نوروز و سیزده‌بدر امسال سوق داد، تعطیلاتی که وزارت بهداشت در آن مردم را از دید و بازدید و عید دیدنی منع کرد و فاصله‌گذاری اجتماعی حتی باعث شد بسیاری از مردم برای حفظ سلامت و نگذاشتن باری بر دوش کادر درمان به دیدن پدر و مادر خود هم نروند. گویا با لالایی مسئولان فقط مردم باید به خواب بروند و خود آنها می‌توانند در هر تجمعی شرکت کنند.

وزیر بهداشت در همان روزهای شیوع کرونا سکاندار مدیریت مقابله با این ویروس در کشور شد و در اولین گام، مدارس و سپس دانشگاه‌های کشور را  تعطیل کرد. در آن بازه زمانی، ساعت کار ادارات کاهش یافت و کارمندان بعضاً به صورت دورکاری به فعالیت خود ادامه می‌دادند. برگزاری نماز جماعت در مساجد تا اطلاع ثانوی لغو شد و در مجموع هر تجمعی در کشور به دلیل اینکه این ویروس قابل انتقال و مسری است و به وسیله عطسه و سرفه منتقل می‌شود، ممنوع شد. اما اکنون وزیر بهداشت سخنران ویژه نمایشگاهی جهانی با حضور بیش از ۱۳۰۰ بازدیدکننده شده است که باعث می‌شود این سؤال بزرگ در ذهن مردم شکل گیرد که آیا قرنطینه و پروتکل های بهداشتی فقط برای مردم است نه مسئولان!؟

 

نکته قابل تامل این است که سخنگوی وزارت بهداشت روز قبل شروع این نمایشگاه یعنی در تاریخ دوشنبه، ۹ تیر درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۶۱ مورد بستری شده اند و  ۱۶۲ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسیده است.

به گفته لاری در نهم تیر ماه میزان فوتی‌های ویروس کرونا به بیشترین تعداد از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور رسید.

قدرت شیوع ویروس کووید-۱۹ به حدی است که مهترین بخش کشور یعنی آموزش (شامل آموزش و پرورش و آموزش عالی) تعطیل و ادامه فعالیت‌های به صورت مجازی طی شد. مراسم‌ها و آئین‌های مختلف و مهمی همچون راهپیمایی روز قدس برای حفظ سلامت مردم برگزار نشد، کنکور‌های سراسری که تنها راه ورود به دانشگاه است به تعویق افتاد و در موعد مقرر برگزار نشد و طرح ترافیک با دستور مستقیم وزیر بهداشت لغو شد و کار بسیاری از مردم بر زمین ماند و بسیاری، از کار بیکار شدند و در نهایت وزارت بهداشت عطای برگزاری یک نمایشگاه را به لقایش نبخشید! استرس زیادی بر داوطلبان کنکور، دانش آموزان و دانشجویان به دلیل شیوع زیاد کرونا وارد شد و با این وجود در اوج دوم شیوع کرونا، مسئولان شانه‌به‌شانه و در کنار هم در نمایشگاه فارمکس حاضر شدند.

فارمکس ۲۰۲۰ در روز اول با حداکثر ظرفیت سالن‌ها و بازدید حداکثری بازدیدکنندگان تخصصی آغاز به کار کرد. از سخنرانی آنلاین وزیر بهداشت و حضور شانه‌ساز تا بازدید مدیران عامل شرکت‌های دارویی از نمایشگاه از جمله اقداماتی بود که در این نمایشگاه دیده شد، نمایشگاهی که توسط خط مقدم سفیران سلامت در مبارزه با کرونا برگزار شد و تصاویر منتشرشده از این نمایشگاه حکایت از عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

 

برگزاری همایش‌هایی که باعث شیوع بیشتر کرونا در کشور می‌شود

شروین شکوهی، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: وزارت بهداشت به عنوان متولی امر سلامت در کشور نباید اقدام به برگزاری چنین نمایشگاهی با این وسعت می‌کرد.

او ضمن اظهار تاسف از برگزاری این نوع تجمعات، تصریح کرد: نمی‌دانیم باید در برابر این اقدامات چه اظهارنظری کنیم. برگزاری این نوع تجمعات باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور می‌شود.

این نمایشگاه با حضور ۱۱۰ شرکت داخلی و ۲۰ شرکت خارجی از اروپا و آسیا و با حضور بیش از ۱۳۰۰ بازدیدکننده از ایران و ۱۳ کشور دیگر در حالی توسط وزارت بهداشت برگزار شد که این وزارتخانه بیش از هر نهاد دیگری از روند شیوع کرونا در کشور اطلاع دارد. معاونان وزیر و مسئولان ستاد کرونا هر روز بر عدم برگزاری تجمعات تاکید می‌کنند و هنوز اجازه برگزاری مراسم عزا و عروسی که به صورت میانگین ۵۰۰ مهمان در آن حضور دارند، داده نشده است و هر روز بر عواقب برگزاری این نوع تجمعات تاکید می‌کنند.

جوانان بسیاری در این چند ماه پشت سد محدودیت‌های کرونایی نتوانسته‌اند زندگی مشترک خود را شروع کنند و در مقابل، مسئولان با برگزار کردن این نوع مراسم‌ها ذهن خسته مردم را خسته‌تر کرده‌اند و هنگامی که جلوی دوربین رسانه‌ها حاضر می‌شوند با زدن ماسک به شوی رسانه‌ای خود ادامه می دهند و مردم را به رعایت نکردن پروتکل‌ها متهم می‌کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری جوان