برگزاری کنکور سراسری از دید رئیس کمیسیون بهداشت و رئیس کمیسیون آموزش مجلس
برگزاری کنکور سراسری از دید رئیس کمیسیون بهداشت و رئیس کمیسیون آموزش مجلس

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره برگزاری کنکور سراسری در شرایط شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: بارها نظرات خود را خدمت مسؤولان و وزیر بهداشت و در مصاحبه‌ها اعلام کردیم. ما پروتکل می‌نویسیم ولی در عمل اجرایی نیست. واقعا یک فرد می‌تواند ۴ ساعت ماسک بزند در سالن‌هایی که هوا نیست‌، حضور داشته […]

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره برگزاری کنکور سراسری در شرایط شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: بارها نظرات خود را خدمت مسؤولان و وزیر بهداشت و در مصاحبه‌ها اعلام کردیم. ما پروتکل می‌نویسیم ولی در عمل اجرایی نیست. واقعا یک فرد می‌تواند ۴ ساعت ماسک بزند در سالن‌هایی که هوا نیست‌، حضور داشته باشد؟

شهریاری در ادامه گفت: با آقای منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به وزیر علوم و وزیر بهداشت نامه نوشتیم و عنوان کردیم اولویت اول، سرنوشت فرزندان ماست. وی همچنین به تماس‌های بسیاری که با او می شود اشاره کرد و تصریح کرد: در این چند روز تلفنم را از دسترس خارج کردم چرا که هزاران تلفن و پیامک زده می‌شد که نمی‌خواهیم با کنکور جان فرزندانم را به خطر بیندازیم.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در پاسخ به این سوال که آیا می توان کنکور را مدتی به تعویق انداخت، اظهار کرد: نظر خودم این است که چند ماهی می‌تواند عقب بیفتد چرا که با چند ماه تأخیر، اتفاقی نمی‌افتد و مهم سلامت است. نظر شخصی بنده این است تا زمانی که نتوانیم بیماری را کنترل کنیم، کنکور را برگزار نکنیم.

در خاتمه شهریاری از مصوبه دو فوریتی به مجلس خبر داد و گفت: اگر ستاد مبارزه با کرونا تصمیم نگیرد، مصوبه دو فوریتی می‌آوریم و جلوی همه کنکورهای سراسری را می‌گیریم؛ این موضوع یک شنبه و دوشنبه هفته جاری معلوم می شود.

از طرفی علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در مصاحبه ای جداگانه به مبحث برگزاری کنکور سراسری در شرایط شیوع کرونا پرداخت و گفت: واقعیت این است در شرایط فعلی کرونا، وضعیت را بهتر از فردا می‌دانیم چرا که در شهریور، پیک کرونا و آنفلوآنزا را شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اولویت سلامت کنکوری‌ها است، گفت: برخی مخالف برگزاری کنکور و برخی موافق هستند اما اولویت برای ما سلامت بچه‌هاست؛ اگر قرار است آزمونی برگزار شود باید همه شرایط و پروتکل‌ها رعایت شود که سلامت تضمین باشد.

منادی به برگزاری کنکور در کشورهای دیگر اشاره ای داشت و اظهار کرد: نمی‌توانیم مسیر علم را متوقف کنیم تا ویروس از بین برود بلکه ممکن است در پاییز و زمستان هم شدیدتر باشد. در بیرون از مرزها، شبکه‌های بیگانه خیلی تبلیغات سو درباره برگزاری آزمون‌ها می‌کنند و این درحالی است که‌ آن‌ها در کشور خودشان آزمون‌ها را برگزار می‌کنند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه معتقد است می توان کنکور را در حالت امن برگزار کرد، ادامه داد: برخی احساساتی نسبت به این موضوع برخورد می‌کنند؛ سال گذشته هم ۲۰ درصد افراد در کنکور نیامدند.

علیرضا منادی در ادامه به جلسه روز یکشنبه مجل اشاره کرد و گفت: برای روز یکشنبه جلسه داریم و معتقدیم می‌شود برای کارشناسی ارشد اصلاحیه بگذارد و ۹۰ درصد جذب رشته‌ها بر اساس سوابق باشد و اگر توجه به این موارد نشود دو فوریتی را آماده کردیم.

در این میان جبار کوچکی نژاد سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس نیز گفته است: در رابطه با آزمون‌ها که داریم مانند دکتری، استعدادهای درخشان و …، کمیسیون بهداشت مخالف برگزاری آزمون است.

کوچکی تصمیم ستاد مقابله با کرونا را فصل الخطاب خواند و ادامه داد: وحدت رویه ما ستاد مقابله با کروناست و باید تصمیم آن فصل‌الخطاب باشد.‌

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس در خاتمه موافقت خود با برگزاری کنکور را اعلام کرده و گفت: وقتی قرار است کنکور برگزار شود همه امکانات باید در خدمت قرار گیرد و البته امکانات کشور پاسخگوست.

با وجود برگزاری کنکور دکتری در اواخر هفته گذشته، همچنان بحث بر سر برگزاری کنکور سراسری ادامه دارد. در این میان مسئولین و نماینده‌های مجلس نظرات مختلفی در رابطه با برگزاری کنکور در کرونا دارند. برخی با برگزاری آن موافق بوده و برخی مخالفت خود را صریحا اعلام کرده و در خواست تعویق مجدد آن را دارند.