پس از غزر و بگیلان منتظر کدام عرضه اولیه های جدید باشیم؟
پس از غزر و بگیلان منتظر کدام عرضه اولیه های جدید باشیم؟

در هفته ای که گذشت دو عرضه اولیه جدید غزر و بگیلان در بازار بورس عرضه شدند. در پایان این عرض،ه نماد بگیلان با توجه به تعداد درخواست ها، به هر نفر ۵۱ سهم در سقف قیمتی ۲۴۰۰ تومان که معادل ۱۲۲ هزار تومان است، تخصیص داده شد. همچنین برای عرضه اولیه غزر نیز به […]

در هفته ای که گذشت دو عرضه اولیه جدید غزر و بگیلان در بازار بورس عرضه شدند. در پایان این عرض،ه نماد بگیلان با توجه به تعداد درخواست ها، به هر نفر ۵۱ سهم در سقف قیمتی ۲۴۰۰ تومان که معادل ۱۲۲ هزار تومان است، تخصیص داده شد. همچنین برای عرضه اولیه غزر نیز به هر کد بورسی ۳۳ سهم در سقف قیمتی ۳۹۷۵ تومان تخصیص داده شد که معادل ۱۳۱ هزار تومان است.

حال در این هفته منتظر عرضه اولیه کدام نمادها در بازار بورس باشیم؟ افسانه اروجی معاون بازار شرکت فرابورس، چهارم مرداد ماه در مصاحبه ای اعلام کرده بود: اکنون چهار شرکت برای عرضه اولیه سهام در بازار‌ دوم، درج نماد شدند که شامل شرکت‌های کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه و تهیه و توزیع غذا دنا آفرین فدک می‌شود.

از این چهار نماد مورد اشاره اروجی تا به حال تنها توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان عرضه اولیه شد و به نظر می رسد سه نماد دیگر را می توان به عنوان شانس هایی برای عرضه اولیه جدید این هفته در نظر گرفت.

افسانه اروجی در بخش دیگری از مصاحبه خود، به احتمال عرضه اولیه بگیلان یا شاروم در چهارشنبه هشتم مرداد ماه خبر داده بود. از آنجایی که در این روز بگیلان عرضه اولیه شد، بنابراین احتمال می رود پتروشیمی ارومیه با نماد شاروم در این هفته عرضه اولیه شود. در کنار این نماد، احتمال عرضه اولیه شرکت های کشاورزی و دامپروری ملارد شیر و تهیه و توزیع غذا دنا آفرین فدک را نیز نمی توان در نظر نگرفت.

در کنار این نمادها، جعفر جولا مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع برق و آب صبا نیز از فراهم کردن مقدمات عرضه سهام این شرکت در بورس خبر داد: در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم و با یکی از شرکت‌های تامین سرمایه قرارداد منعقد شده، از آنجایی که بیش از ۴۰ درصد سهام این شرکت متعلق به ساتکاب بوده و در لیست واگذاری قرار دارد، سازمان خصوصی سازی درصدد عرضه آن از طریق بورس است.

وی در ادامه تصریح کرد: بعد از افزایش سرمایه از ۳۵۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان از محل مطالبات و سود انباشته عرضه اولیه انجام خواهد شد.

بنابراین با توجه به صحبت های جولا مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع برق و آب صبا، باید منتظر عرضه اولیه سهام این شرکت در بورس باشیم. جولا در ادامه صحبت های خود نصیحتی برای افراد تازه وارد در بورس داشت و گفت: معتقدم بدترین سهم بهترین صنعت بر بهترین سهم بدترین صنعت ارجحیت دارد به این نکته ایمان دارم، حتماً افرادی که می خواهند در بورس سرمایه‌گذاری کنند به این نکته توجه کنند که وضعیت بنیادی شرکت های فعال در چه شرایط قرار دارد در کنار اینها به روند بازار نیز توجه کنند تا در تصمیمات خرید و فروش خود بهتر عمل کنند.