۳ تصمیم مهم بازارساز برای مهار دلار | آخرین قیمت‌ در بازار ارز و طلا
۳ تصمیم مهم بازارساز برای مهار دلار | آخرین قیمت‌ در بازار ارز و طلا

قیمت دلار و سکه که تا ساعتی قبل درحال ثبت رکوردهای جدید در بازار بودند تغییر مسیر داده و وارد مدار نزولی شده‌اند. کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار آغاز شده که قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان و سکه طرح جدید نیز تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ […]

قیمت دلار و سکه که تا ساعتی قبل درحال ثبت رکوردهای جدید در بازار بودند تغییر مسیر داده و وارد مدار نزولی شده‌اند.

کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار آغاز شده که قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان و سکه طرح جدید نیز تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود. اما با ورود جدی بازارساز به بازار و اعمال برخی سیاست‌های ارزی کاهش قیمت‌ها در بازار آغاز شده است.

پرسه دلار در مه | رشد دلار بنیان دارد؟
هم‌اکنون دلار از ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت سکه نیز از ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

صرافی‌ها می‌گویند: بانک مرکزی اختلاف قیمت‌ها در بازار آزاد و رسمی را کاهش داد و با افزایش عرضه مانع رشد بیشتر قیمت ارز شد؛ برخی از بازاری‌ها البته معتقدند هرچند بانک مرکزی باید مدیریت عرضه و تقاضا را داشته باشد ولی اگر دخالت دستوری در بازار انجام نشود قطعاً بازار راهش را پیدا می‌کند.

به گفته فعالان بازار، بانک مرکزی همچنین امروز سقف قیمت در نیما و بازار متشکل را برداشت و همین امر باعث شد تا فضای بازار ارز آرام شود ضمن اینکه با این سیاست عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد.

امروز بانک مرکزی توقف موقتی عرضه ارز سهمیه‌ای را لغو کرد؛ بنابراین با تصمیم بانک مرکزی ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را برداشته شد.

افزایش اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی باعث تشکیل صف‌های طولانی برای خرید ارز از صرافی‌ها و فروش در بازار آزاد شده بود و درنهایت واکنش بانک مرکزی را به همراه داشت و موجب توقف فروش ارز سهمیه‌ای به هر کارت ملی شد.

همچنین بانک مرکزی برای کاهش اختلاف دلار آزاد و رسمی، قیمت‌ها در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی را به بازار آزاد نزدیک کرد و همین امر باعث عقب‌نشینی قیمت ارز شد.

مشاهداتی که از خیابان فردوسی بیانگر آین است که فروشنده‌های طلا و ارز در بازار زیاد شده‌اند ضمن اینکه ریزش قیمت‌ها با سرعت در تابلوی صرافی‌ها و سکه فروش‌ها محسوس است.

بنابراین بانک مرکزی با لغو ممنوعیت عرضه ارز سهمیه‌ای، حذف سقف قیمت در بازار نیما و نزدیک کردن قیمت ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم