دو دست بیشتر نداریم؛ از جنجال‌ها می‌گذریم | ما نماینده مردمیم نه کَسی دیگر | موفقیت‌های سیاسی می‌تواند مرهمی بر زخم‌های اقتصادی مردم باشد
دو دست بیشتر نداریم؛ از جنجال‌ها می‌گذریم | ما نماینده مردمیم نه کَسی دیگر | موفقیت‌های سیاسی می‌تواند مرهمی بر زخم‌های اقتصادی مردم باشد

به گزارش اخبارنو ، حجّت‌الاسلام حسن روحانی ‌پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه در جلسه هیأت دولت با اشاره به رفع تحریم تسلیحاتی کشور گفت: اهمیت این موضوع نه از این لحاظ بود که ما از نظر مقررات آزاد هستیم که اسلحه بخریم و بفروشیم که البته به جای خودش این بسیار مهم […]

به گزارش اخبارنو ، حجّت‌الاسلام حسن روحانی ‌پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه در جلسه هیأت دولت با اشاره به رفع تحریم تسلیحاتی کشور گفت: اهمیت این موضوع نه از این لحاظ بود که ما از نظر مقررات آزاد هستیم که اسلحه بخریم و بفروشیم که البته به جای خودش این بسیار مهم است، امّا از این مهم تر اینکه منطق حق و حقیقت و قانون و منطق عقلانیت بر زور و قلدری پیروز شد. این مسئله مهم است.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها از ابتدای دولت جدید این کشور به ‌دنبال این بودند که برجام را به هم بزنند نه اینکه خودشان به ‌تنهایی خارج شوند، گفت: چرا آن‌ها از همان روز اول دولت جدید از برجام خارج نشدند و یکسال معطل شدند. تمام تلاش‌شان این بود که همه دست جمعی از برجام خارج شوند. دنبال این بودند شورای حکام و آژانس را وادار کنند با توطئه‌های رژیم صهیونیستی و خودشان قطعنامه‌ای علیه ما صادر کنند و کشورهای دیگر را هم وادار کنند تا از برجام خارج شوند. امّا در نهایت ترامپ ناچار شد به‌تنهایی از برجام خارج شود.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها سال‌ها تلاش کردند برای اینکه ملّت ایران را از حقوق خودشان محروم کنند. اصلاً مهم نیست ما چقدر سلاح می‌خریم و می‌فروشیم، مهم این است که به حق‌مان برسیم. کشور باید آزاد باشد اگر سلاحی خواست بخرد و بفروشد. احقاق حقوق مردم بسیار حائز اهمیت بود و در روز یکشنبه معلوم شد توطئه‌های آمریکا در این چهار سال ناموفق بوده است.

روحانی ادامه داد: این تاریخ را باید دقیق برای مردم توضیح دهیم. آمریکایی‌ها می‌خواستند ما بلافاصله از برجام خارج شویم تا همه قطعنامه‌ها برگردد. تدبیر نظام و حاکمیت بسیار مهم بود. ما سیاست بسیار پیچیده‌ای را پیش گرفتنیم و نتایج درخشانی گرفتیم. ما هم به نوعی از تعهدات برجامی کاستیم امّا بسیار حساب شده و قدم به قدم به گونه‌ای که دوست و دشمن در برابر کار ایران نتوانستند ایراد بگیرند. کسی نتوانست بگوید کار ایران خلاف مقررات بین‌المل بوده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روزهایی در تاریخ کشور وجود داشت که دوستان ما نتوانستند از ما حمایت کنند، اظهار داشت: همین روسیه و چین قبلاً هم دوست ما بودند امّا ناچار شدند بروند کنار صف دشمنان ما بایستند. امّا بعداً دیدیم که دوستان ما با قدرت در کنار ما ایستادند. ما این شرایط را برایشان فراهم کردیم. نظام این شرایط را فراهم کرد که دوستان و حتی کشورهای اروپایی بتوانند کنار ما قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: آنچه در روز پایانی شهریور در سازمان ملل متحد پیش آمد، یکی از موفقیت‌های بزرگ ما در مقابل آمریکا بود و در تاریخ سازمان ملل بی‌نظیر بوده است.

روحانی با بیان اینکه ما باید موفقیت‌ها را برای مردم تببین کنیم، گفت: درست است که فشار اقتصادی وجود دارد، امّا موفقیت‌های سیاسی ما را در سطح دنیا باید بدانند. حتی این ممکن است مرهمی باشد بر آلام مردم. مردم ببینند که دولت و سیاست خارجی نظام با قدرت و تحرک پیش می‌رود. آن حرفی که امام زد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، یکی از موادری که این سخن به کرسی نشانده شد همین ایام بود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به سختی‌های اقتصادی ابتدای سال گفت: اینکه مقداری روی قیمت ارز و برخی کالاها فشار آمد به خاطر این بود که دو ماه، دوماه و نیم، صادرات با مشکل مواجه شد. بعد مسئله رفاه و گشایش برای صادرات ایجاد شد.

وی افزود: هفته گذشته در مقایسه با هفته گذشته سال قبل، صادرات افزایش پیدا کرد. این نشان‌دهنده این است که امروز در صادرات غیرنفتی شرایط بهتری داریم.

روحانی با اشاره به جلسه اقتصادی روز گذشته دولت گفت: در این جلسه تصمیم خوبی اتخاذ کردیم که باید تکمیل شود. در زمینه نحوه تخصیص ارز، تقسیم کاری بین بانک مرکزی و وزارت صمت انجام شد که کار مهمی بود و البته این را در هفته آینده طی جلساتی تکمیل می‌کنیم و امیدواریم با این روند مردم شاهد مشکلات کم‌تری در زندگی‌شان باشند.

وی با بیان اینکه در مجموع شش ماه دوم سال را بهتر از شش ماه اول می‌بینم، اظهار داشت: البته کرونا و فشار دشمن را خواهیم داشت، امّا در عین حال شش ماهه دومی بهتر از شش ماه اول پیش رو خواهیم داشت. همین ماه اول شش ماه دوم نشان داد که شرایط بهتری داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم به برخی نکات حاشیه ای توجه نکنند، گفت: نکات حاشیه‌ای را باید رها کنیم. حالا به هر حال گاهی پیش می‌آید؛ فردی، افرادی، گروهی، جمعی، جناحی، حزبی ممکن است حرفی بزند، باید بگذریم و به مسائل حاشیه‌ای وارد نشویم. ما نماینده مردم هستیم. ما نماینده کسی دیگر نیستیم. مردم ما را انتخاب کردند و پای صندوق آمدند. مردم رئیس‌جمهور را انتخاب کردند و وزرا منتخب با واسطه مردم هستند. ما باید خادم مردم باشیم و کاری کنیم که مردم می‌خواهند.

روحانی با بیان اینکه همه ما امروز باید وظیفه خودمان را رفع مشکل مردم بدانیم، تصریح کرد: مردم ما با مشکلاتی مواجه هستند و همه از ما انتظار دارند. ما به عنوان دولت در میدان هستیم و بار بر دوش ماست. ریال و ارز و کالا را ما باید تأمین کنیم. خدمات را ما باید در اختیار مردم قرار دهیم. این دولت در صحنه است و همه فشارها روی دوش دولت است. قوای دیگر باید یاری کنند که می‌کنند. مجلس،‌ قوه قضائیه، ‌نیروهای مسلّح و همه ارکان دیگر باید کنار هم باشیم و خواهش می‌کنم این هم‌افزایی‌ها بیشتر شود.

وی ادامه داد: دولت هدایت رهبری و حمایت مردم را می‌خواهد و وحدت و اتحاد را می‌خواهد. دست همکاری را باز به سوی همه قوا دراز می‌کنیم و در کنار هم خواهیم بود. ما روزهای سخت را پشت سر گذاشته‌ایم و تردید نداریم ملت در این جنگ تحمیلی اقتصادی همانند جنگ تحمیلی هشت ساله پیروز خواهند شد.

روحانی افزود: مردم می‌دانند ما در مشکل هستیم و شرایط ما عادی نیست. ما دو دست بیشتر نداریم؛ با یک دست با تحریم و با دست دیگر با کرونا مبارزه می‌کنیم. اگر بخواهد جنجال و حاشیه‌ای درست شود نباید اعتنا کنیم، باید با بی‌اعتنایی بگذریم. باز هم تأکید می‌کنم؛ وحدت و یکپارچکی و هم‌افزایی؛ با اختلاف و جدایی به جایی نمی‌رسیم. دولت بدون مجلس و قوه قضائیه و بدون نیروهای مسلح، بدون صداوسیما و بدون بخش خصوصی و بدون مردم نمی‌تواند کاری بکند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس