قیمت تخم مرغ باعث ضرر مرغداران شده است ؟
قیمت تخم مرغ باعث ضرر مرغداران شده است ؟

به گزارش اخبارنو، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: این اختلاف قیمت ٣٠٠٠ تومانی باعث شده که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر کنند.

به گزارش اخبارنو، ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ضمن اشاره به این مورد که قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار تومان است در حالی که قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزارتومان تعیین شده، اعلام کرد: این اختلاف قیمت ٣٠٠٠ تومانی باعث شده که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر کنند.

ناصر نبی پور به این پرسش که  آیا وزارت جهاد کشاورزی به وعده خود درتامین نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری عمل کرده است یا خیر؟  اینگونه پاسخ داد: برخی از واحدهای مرغداری نهاده دریافت کرده اند، بسیاری از مرغداری ها خصوصا واحدهای کوچک هنوز تعیین سهمیه نشده اند و برخی دیگر نیز با وجود تعیین سهمیه در سامانه بازارگاه هنوز نهاده های خود را دریافت نکرده اند.

وی افزود: مرغداری هایی که برای دریافت خوراک طیور تعیین سهمیه می شوند بین ۱۰ تا ۵۰ روز بعد آن را دریافت می کنند و مجبور هستند که در این مدت نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند و کسانی هم که موفق به تامین خوراک برای طیورشان نشوند به ناچار مرغ های خود را به کشتارگاه می فرستند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران خاطر نشان کرد: نهاده دام و طیور در بازار آزاد نه تنها ارزانتر نشده بلکه قیمت آن در حال افزایش است؛ به طوری که قیمت سویا به بیش از ۱۶ هزارتومان و ذرت به حدود ۴۴۰۰تومان رسیده است.

نبی پور ضمن اشاره به این نکته که بایستی توزیع نهاده ها در اختیار تشکل ها باشد تا به همه واحدهای مرغداری نهاده برسد، عنوان کرد: وزارت جهادکشاورزی در تامین نهاده دچار مشکل شده است، زیرا ارز برای ترخیص نهاده ها تخصیص داده نمی شود. مقداری ذرت و سویا در بنادر وجود دارد ولی چون بانک مرکزی ارز نمی دهد این نهاده ها هم ترخیص نمی شوند.

وی در پایان گفت: قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار است در حالی که قیمت مصوب آن ۱۲ هزارتومان اعلام شده  و این اختلاف قیمت باعث ضرر و زیان مرغداران شده است. به عبارت دیگر روزانه ٣٠٠٠ تن تخم مرغ تولید می شود که اگر در  ٣٠٠٠ تومان کسری یعنی همین اختلاف قیمت تولید تا نرخ مصوب ضرب شود متوجه می شویم که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان در این بخش ضرر می کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا