توزیع کیت های تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید-۱۹
توزیع کیت های تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید-۱۹

به گزارش اخبارنو، مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ضمن اعلام خبر توزیع کیت های تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید-۱۹ از امروز، اظهار کرد: این تست برای مراجعینی است که برای گرفتن مراقبت به  مراکز خدمات جامع سلامت منتخب کووید-۱۹ مراجعه می کنند.

به گزارش اخبارنو، دکتر سیامک سمیعی، مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ضمن اعلام خبر توزیع کیت های تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید-۱۹ از امروز، اظهار کرد: این تست برای مراجعینی است که برای گرفتن مراقبت به  مراکز خدمات جامع سلامت منتخب کووید-۱۹ مراجعه می کنند.

دکتر سیامک سمیعی ضمن اشاره به این مورد که طبق دستور معاون بهداشت وزارت بهداشت، کیت های تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید-۱۹ از امروز توزیع می شوند، عنوان کرد: بر این اساس تا پایان هفته تمام دانشگاه های علوم پزشکی سهمیه کیت سریع آنتی ژن خود را دریافت می کنند.

وی افزود: در مرحله اول مصرف تقریبی یک هفته دانشگاه ها بر اساس جمعیت شان در اختیارشان قرار می گیرد. در این مرحله هدف تامین کیت های مورد نیاز فعالیت های دانشگاه ها در گام چهارم است.

دکتر سمیعی با یادآوری این نکته که نمونه برداری و آزمایش بر اساس پروتکل های ابلاغی انجام می شود و هزینه ای برای گیرنده خدمت ندارد، اعلام کرد: این وسایل برای انجام آزمایش در آزمایشگاه نیست، بلکه برای مواردی مانند مراجعینی است که برای گرفتن مراقبت به مراکز بهداشتی_ درمانی منتخب یعنی مراکز خدمات جامع سلامت منتخب کووید-۱۹ مراجعه می کنند. باید توجه کرد که در آزمایشگاه های کووید-۱۹ همچنان تست PCR انجام می شود.

در گذشته هم دکتر سمیعی بیان کرده بود که در مراکزی که امکان انجام آزمایش آنتی ژن ویروس به روش تشخیص سریع را خواهند داشت، نیازی به ارسال نمونه به محل دیگر وجود نداشته و نتیجه هر آزمایش معمولاپس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قابل گزارش خواهد بود.

بنابر گفته های این فرد، از نقاط ضعف روش تشخیص آنتی ژن با استفاده از وسایل تشخیص سریع، حساسیت نسبی کمتر آن در مقایسه با روش تشخیص مولکولی است که آن را با محدود کردن استفاده از این روش به افراد علامت دار تا حد زیادی جبران می کنند. بنابراین از وسایل تشخیص سریع اساسا باید در افراد علامت دار برای تشخیص بیماری استفاده کرد و موارد استفاده از آن در افراد بی علامت بسیار محدود است چون این انتظار وجود دارد که به دلیل تعداد ویروس کمتر در افراد بدون علامت، موارد منفی کاذب بیشتری مشاهده شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا