جلسه سران قوا | مردم نگران واکسن کرونا نباشند | جزئیات تهیه واکسن از کواکس
جلسه سران قوا | مردم نگران واکسن کرونا نباشند | جزئیات تهیه واکسن از کواکس

به گزارش اخبارنو ، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر سه‌شنبه در حاشیه جلسه سران سه قوا که به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد، سلامت، معیشت، بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه را محورهای گفت و گوهای این نشست ذکر کرد و افزود: در زمینه سلامت، مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند و با […]

به گزارش اخبارنو ، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر سه‌شنبه در حاشیه جلسه سران سه قوا که به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد، سلامت، معیشت، بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه را محورهای گفت و گوهای این نشست ذکر کرد و افزود: در زمینه سلامت، مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند و با اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی آمار فوتی‌ها دوباره به دورقمی برگشت و برای ما بسیار مهم است که این آمار را پایدار نگه داریم.

وی با تاکید بر اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، گفت: در فضای مجازی صحبت‌ها و دغدغه‌هایی درباره واکسن برای مردم بیان می‌شود. بدون تردید یکی از مسائل مهم دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز مردم است. چه ساخت داخلی که اقدام می‌شود و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد است و دولت می‌تواند در این زمینه اقدام لازم را انجام دهد.

رییس جمهوری اضافه کرد: دولت هم در زمینه تهیه واکسن از کواکس درخواست را مطرح کرده و هم پول آن را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسنی که از این طریق خریداری شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم. بنابراین مردم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه به مساله معیشت مردم اشاره کرد و گفت: سه سال در یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و مردم با ایستادگی و مقاومت توانستند از پیچ و خم‌های بسیار پیچیده و سخت عبور کنند. لایحه بودجه دولت و اقدامی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد، یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت سال آینده مردم است.

وی افزود: امروز هم با رییس مجلس و قوه قضاییه بحث‌هایی درباره آنچه در لایحه دولت آمده بوده و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، گفت و گو شد. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیکتر شود و ما بتوانیم به اهدافی که در این لایحه مورد نظر ما بوده است، توسط کمیسیون تلفیق و بعد مجلس شورای اسلامی- با نزدیک شدن افکار و همفکری‌هایی که باید در این زمینه انجام بگیرد- برسیم.

روحانی اضافه کرد: امروز تصمیم گرفتیم بخش اجرا و کمیسیون تلفیق جلسات بیشتری داشته باشد تا بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم و اقتصاد و رشد و توسعه کشور باشد. تلاش همه ما این است که وابستگی بودجه جاری را از نفت برای همیشه ببریم و این کار در چند سال اخیر به خوبی انجام و وابستگی بودجه اجرایی به نفت همواره کاسته شده است. امسال هم همینطور خواهد بود و امیدواریم هزینه‌های جاری ما به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود.

وی ادامه داد: دولت در این سه سال به کمک مردم و هدایت رهبر معظم انقلاب ما توانستیم تحریم را کم اثر کنیم. البته نمی توان آثار تحریم را صفر کرد، اما آن چیزی که مورد انتظار دشمنان بود نگذاشتیم که آنها به اهداف شومشان خود برسند. آنچه مورد نیاز ضروری مردم بود با همه سختی‌ها وارد کردیم. مقداری که لازم بوده، اجناسی را صادر کنیم به هر قیمتی صادرات را انجام دادیم. امسال هم تا مقطعی که هستیم، رقم صادرات و واردات قابل قبول است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه همه نیازهای ضروری تا امروز خریداری شده است، ‌افزود: همه سفارش‌های مربوط به کالاهایی که در سال ۱۴۰۰ وارد می‌شود، بحث شد. بنابراین همه نیازهای مردم در سال ۹۹ هم خریداری و هم تامین شده است و برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.

چرئیس مجلس هم در پایان نشست سران قوا بیان کرد: در حوزه راهبردها پیرامون سند مالی بودجه که امروز بخش عمده‌ای از بحث جلسه سران را به خود اختصاص داد، هماهنگی کامل بین قوا برقرار بود و هر سه قوه دنبال این هستیم که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته پیش ببریم و به سمت صفر حرکت کنیم و بودجه نفت را در هزینه‌های جاری صرف نکنیم

روحانی در بخش دیگر سخنانش درباره بازگشت ‌آمریکا به برجام با بیان اینکه منطق ما در زمینه تحریم روشن است، گفت: تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران و مردم ایران است که باید برداشته شود. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، تعهد در برابر تعهد، هر گام عملی در برابر گام عملی است. ما خیلی دلمان می‌خواهد در پایان دولت دوازدهم اگر خدا توفیق داد و وقتی در مردادماه تحویل دولت سیزدهم دادیم، آن زمان هم کرونا را مهار هم از تحریم عبور کرده باشیم.

محمدباقر قالیباف تصریح کرد: در بودجه، اهداف مشترک است اما اختلاف سلیقه در روش‌ها وجود دارد و قرار شد هفته آینده روسای کمیته درآمد و مصرف و رئیس تلفیق جلسه‌ای را با ستاد اقتصادی دولت داشته باشد تا در روش‌ها و اختلاف سلیقه‌ها بتوانیم با وحدت بیشتر کار را پیش ببریم.

آیت‌الله رئیسی هم در پایان نشست سران قوا با بیان اینکه امروز انتظار مردم از قوای سه‌گانه اقدام‌های امیدآفرین و گره‌گشاست افزود: انتظار مردم آن است که دغدغه‌های معیشتی رفع شود و نکته راهبردی ما آن است که اقدام‌های قوای تقنینی، اجرایی و قضایی و مجموعه نهادهای حکومتی هر چه بیشتر به امیدآفرینی در مردم و یأس و ناامیدی در دشمن بیننجامد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به دو محور بحث سران قوا یعنی معیشت و سلامت مردم گفت: این موارد باید برای همه مسولین مورد توجه و تاکید باشد؛ سلامت از نکاتی است که مورد توجه و انتظار مردم است، ما هم بر این مساله تاکید می‌کنیم که می‌تواند سلامت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و یک نظام سالم اداری را رقم بزند. این نظام سلامت اداری می‌تواند برای مردم رفع دغدغه کند و برای آنها افزایش امید و اعتماد در پی داشته باشد.

رئیس قوه قضا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ۱۹ دی و تاکید بر موضوع خنثی‌سازی تحریم‌ها گفت: تلاش همه دستگاه‌ها باید با تکیه بر شعار «ما می‌توانیم» تلاش و مجاهدت در راستای خنثی‌سازی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها باشد؛ از مدیران و کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که در این میدان باشند، پشتیبانی خواهد شد. کشور از وجود نیروهای کارشناس و دلسوز و سرمایه‌گذاران و مبتکرانی که در میدان خنثی‌سازی تحریم‌ها باشند بهره‌مند است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا