محرومیت آسو جواهری ، داور زن فوتبال ایران به دلیل پژوهشگری ؟
محرومیت آسو جواهری ، داور زن فوتبال ایران به دلیل پژوهشگری ؟

به گزارش اخبارنو، آسو جواهری ، یکی از داوران زن فوتبال به این علت که در زمینه جامعه شناسی ورزش و مطالعات جنسیت و اقتصاد سیاسی ورزش فعالیت دارد، توسط کمیته داوران تهدید به محرومیت شده است…

به گزارش اخبارنو، آسو جواهری ، یکی از داوران زن فوتبال به این علت که در زمینه جامعه شناسی ورزش و مطالعات جنسیت و اقتصاد سیاسی ورزش فعالیت دارد، توسط کمیته داوران تهدید به محرومیت شده و اکنون مدت هاست که هیچگونه ابلاغی در راستای قضاوت در لیگ نداشته است.

داوری در فوتبال ایران سختی های زیادی دارد؛ حقوق های ناچیزی که گاهی پرداخت آن مدت ها به تعویق می افتد، نداشتن بیمه و امنیت شغلی تنها گوشه هایی از مشکلاتی هستند که داوران با آن مواجه می باشند. همچنین سیاست سکوتی که فدراسیون فوتبال و کمیته داوران در پیش گرفته اند باعث شده تا بسیاری از این مشکلات به عرصه رسانه ها وارد و به مطالبه ای برای بهبود وضعیت این بخش از جامعه ورزش بدل نگردد.

این در حالی است که کمیته داوران اخیرا طی رفتاری عجیب آسو جواهری را به علت اینکه در کنار داوری در زمینه تحصیلات دانشگاهی خود هم فعالیت می نماید، به محرویت تهدید نموده است. آسو جواهری یکی از داوران باتجربه فوتبال بانوان کشور است، دکترای جامعه شناسی اقتصادی دارد و در تز دکترای خود اقتصادی سیاسی فوتبال ایران را مورد بررسی قرار داده است. او همچنین در خصوص مطالعات جنسیت و ورزش و تبعیض و نابرابری ها نیز مطالعات و پژوهش هایی داشته و موفق به تالیف و ترجمه چندین کتاب نیز شده است. با این حال با سخت گیری عجیب کمیته داوران رو به رو شده که بین داوری و پژوهشگری یکی را انتخاب نماید.

آخرین دیداری که آسو جواهری در لیگ برتر قضاوت کرده است، به مسابقه سپاهان اصفهان و نماینده البرز در هفته پنجم لیگ باز می گردد و دیگر ابلاغی نداشته است. به نظر می رسد کمیته داوران مانند گذشته بدون هیچ حکمی و صرفا با کنار گذاشتن از قضاوت در لیگ محرومیت را اعمال کرده است تا در صورت اعتراض جایی برای دفاع از خود داشته باشد. هنوز ماجرای محرومیت ۳۰ داور زن فراموش نشده که بدون هیچ حکمی داوران را مدت ها از قضاوت در لیگ کنار گذاشتند.

آسو جواهری به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه به چه دلیلی محروم شده است، اینگونه پاسخ داد: نمی دانم محرومیت است یا چیز دیگری، اما تابستان پس از چند مقاله و مصاحبه تحلیلی یکبار تهدید به محرومیت شدم و طبق گفته رئیس دپارتمان نامه محرومیتم به دبیرکل ارسال شد، پس از آن رئیس دپارتمان داوری گفت حق مصاحبه نداری و با اینکه گفتم به قوانین آگاهم و مصاحبه فنی درباره داوری یا بازی لیگ زنان نداشته ام اما با لحن بد و بسیار عصبانی پاسخ داد که به طور کلی حق گفتن و نوشتن در مورد فوتبال زنان و همین مسائلی که نوشته ای را نداری،  مگر اینکه هیچ نقدی به تبعیض ها و نابرابری های جنسیتی در فوتبال ایران نداشته باشی. من گفتم جامعه شناسم نه مداح، او هم گفت پس باید بین داوری و پژوهشگری یکی را انتخاب کنی. پرسیدم بر اساس کدام قانون و آیین نامه که جواب داد فیفا گفته. در ادامه من گفتم که در آیین نامه های فیفا چیزی ندیده ام، در نهایت گفت همین است، کار شما با داوری  تداخل دارد، اگر می خواهی اینگونه بنویسی پس باید بین داری و پژوهشگری یکی را انتخاب کنی.

جواهری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا محروم شده است، اینگونه اعلام کرد: نمی دانم محرومیت است یا نه، اما بعد از آخرین قضاوتم در فصل جاری لیگ بار دیگر در این مورد با آقای سهرابی صحبت کردم که فعالیت پژوهشی من تداخلی با داوری ندارد و ایشان بر موضع قبلی پافشاری کرد، به هرحال از آن زمان با وجود رضایت ناظر فنی از بازی آخرم دیگر هیچ ابلاغی برای قضاوت نداشته ام و طبیعتا علت نبودنم در نوبت قضاوت، فنی نیست.

سوال اینجاست که آیا کمیته داوران حق دخالت در زندگی شخصی افراد را دارد؟ آیا حق الزحمه ۱۲۰ هزار تومانی قضاوت در لیگ کفاف زندگی افراد را می دهد که آنها را در دوراهی انتخاب داوری و سایر فعالیت ها قرار می دهد؟ محرومیت جواهری همچون محرومیت چند هفته ای ۳۰ داور زن ادامه پیدا می کند؟ آیا کمیته داوران با چنین اقدامات عجیب و سخت گیرانه ای به دنبال دیکته اصول نانوشته خود است؟

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا