یک سوم دانش‌آموزان ایرانی چاقی‌اند | لاغری فقط در ۶ درصد جمعیت دانش‌آموزی
یک سوم دانش‌آموزان ایرانی چاقی‌اند | لاغری فقط در ۶ درصد جمعیت دانش‌آموزی

به گزارش اخبارنو ، جعفری با اشاره به تعریف سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس برنامه درسی ملی توضیح داد: دو ساعت درس تربیت بدنی داشتیم که پاسخگوی نیازهای حرکتی دانش‌آموزان نبود. به همین علت طرح‌های نوینی مانند المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای، حیاط پویا، کانون‌های ورزشی درون و برون […]

به گزارش اخبارنو ، جعفری با اشاره به تعریف سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس برنامه درسی ملی توضیح داد: دو ساعت درس تربیت بدنی داشتیم که پاسخگوی نیازهای حرکتی دانش‌آموزان نبود. به همین علت طرح‌های نوینی مانند المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای، حیاط پویا، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای به عنوان مکمل و فوق برنامه طرح‌ریزی و اجرا شد تا بتوانیم سرانه تحرک بچه‌ها را افزایش دهیم.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این‌که چاقی در کدام پایه شیوع بیشتری دارد، گفت: در حال تحلیل آمارها هستیم. سامانه سناد کارنامه هم صادر می‌کند و وضعیت شاخص بدنی دانش‌آموز را در اختیار خانواده قرار می‌دهد.

وی افزود: ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۷۰ دانش‌آموز در این طرح مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت پنجگانه چاقی، دارای اضافه‌وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه‌بندی شدند. بر این اساس ۶۳.۹ درصد دانش‌آموزان نرمال و ۶ درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.

وی افزود: طبق آمارهای وزارت بهداشت در سال ۹۴ و ۹۵ که موسسه کاسپین انجام داده بود نزدیک به ۲۱ درصد دانش‌آموزان دارای اضافه‌وزن و چاقی بودند. سال ۹۶ نیز یک کار پژوهشی در معاونت تربیت بدنی برای برنامه ششم توسعه انجام شد که نشان می‌داد نزدیک به ۲۷ درصد دانش‌آموزان دارای اضافه‌وزن و چاقی اند. با توجه به این‌که تلاش می‌کردیم سرانه فعالیت ورزشی دانش‌آموزان را افزایش دهیم وقتی وارد شرایط کرونایی شدیم طرح کوچ را در پنج استان پایلوت در سال گذشته اجرا کردیم و متوجه ‌شدیم آمارها در حال افزایش است.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان این‌که چاقی در سنین کودکی و نوجوانی دلایل بسیاری دارد، گفت: با توجه به تفاهم‌نامه میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در طرح کوچ، دانش‌آموزان خیلی لاغر و چاق به مراکز جامع سلامت ارجاع داده می‌شوند که وضعیتشان بررسی شود تا مشخص شود علت لاغری مفرط یا چاقی بیماری است یا عدم تحرک و تغذیه نامناسب.

جعفری ادامه داد: این طرح را ابتدا با هدف آگاهی‌بخشی و افزایش دانش دانش‌آموزان و والدین برای مدیریت وزن و مضرات چاقی تدوین و اجرا کردیم. یکی دیگر از نکات قابل توجه اجرای این طرح این بود که تمام بخش‌های درون‌سازمانی وزارتخانه درگیر این طرح شوند، مسئولیت با مدیر مدرسه باشد و تنها دبیر تربیت بدنی و مراقب سلامت در اینجا وظیفه ندارند بلکه برای هربخشی وظایفی مشخص است. به همین علت با ابلاغ دستورالعمل آموزش آغاز شد، بسته‌های آموزشی توزیع شد و محتواهای آموزشی مانند فیلم و پوستر تهیه شد.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش افزود: تمام تلاش ما این است که حتی اگر کاهش وزن محسوس نبود حداقل از پیشرفت چاقی جلوگیری کنیم که در اینجا نقش والدین مورد توجه است.

وی با اشاره به این‌که دوره‌های آموزشی ۱۸ ساعته ضمن خدمت برای تمام فرهنگیان نیز ترتیب داده شد، گفت: نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از فرهنگیان با این پروژه آشنا شدند و دوره‌های تخصصی‌تر نیز برای مراقبان سلامت و دبیرهای تربیت بدنی که مشاور تخصصی پروژه‌اند برگزار شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا