افزایش حقوق پلکانی ؛ راه حل کاهش اختلاف طبقاتی در جامعه
افزایش حقوق پلکانی ؛ راه حل کاهش اختلاف طبقاتی در جامعه

به گزارش اخبارنو، حمبد نجف، کارشناس حوزه کار در راستای کاهش فاصله بین حداقل دستمزد و هزینه های معیشت کارگران پیشنهاد داد که حقوق سال آینده کارگران به صورت پلکانی افزایش پیدا کند.

به گزارش اخبارنو، حمبد نجف، کارشناس حوزه کار در راستای کاهش فاصله بین حداقل دستمزد و هزینه های معیشت کارگران پیشنهاد داد که حقوق سال آینده کارگران به صورت پلکانی افزایش پیدا کند.

حمید نجف در رابطه با راهکار جبران عقب ماندگی مزدی کارگران اعلام کرد: معتقدم راه حل اینکه بتوانیم فاصله بین خط معیشت و هزینه های زندگی کارگران و حداقل حقوق و دستمزد آنها را کم کنیم این است که به طور تدریجی حقوق کارگران را افزایش بدهیم.

این کارشناس حوزه کار خاطر نشان کرد: پینشهاد من این است که شورای عالی کار امسال به طور ویژه  افزایش پلکانی دستمزد را در دستور کار قرار بدهد.

وی افزود: متاسفانه بعضا به دلیل آنکه برخی در جریان حقوق و دستمزد کارگران ذینفع هستند، نمی توانند محاسبات دقیقی از وضع زندگی و هزینه های سبد معیشت کارگران ارائه کنند و اساسا دنبال افزایش پلکانی مزد هم نیستند.

نجف با طرح این سوال که آیا نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد، به گسترش شکاف و فاصله طبقاتی در جامعه اشاره کرده و گفت: اگر حقیقتا به دنبال کم کردن فاصله طبقاتی هستیم باید حقوق ها را بر مبنای پلکانی در نظر بگیریم ولی این موضوع تصویب نمی شود چون شامل حال کسانی هم می شود که باید در این زمینه تصمیم گیری کنند به همین دلیل هر قدر درصد حقوق کارمندان و کارگران افزایش بدهیم باز هم به دلیل عدم رعایت شیوه پلکانی فاصله و شکاف مزدی و طبقاتی همچنان به قوت خود باقی است.

این کارشناس اینگونه ادامه داد: اگر بخواهیم دستمزد سال آینده کارگران را فرضا ۳۵ درصد افزایش بدهیم باید ببینیم کارگری که دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می گیرد، ۳۵ درصد چقدر به حقوقش اضافه می کند؟ اگر ۱۰۰ درصد هم به حداقل مزد کارگران اضافه کنیم، پنج میلیون تومان می شود که از رقم اعلامی بانک مرکزی برای خط معیشت بسیار پایین تر است.

وی در ادامه اعلام کرد: کسی که ۲۰ میلیون تومان حقوق می گیرد با افزایش ۲۵ درصدی ۵ میلیون تومان به حقوق او افزوده می شود ولی کارمندی که ۴ میلیون تومان حقوق می گیرد با این درصد افزایش فقط یک میلیون تومان به حقوقش اضافه می شود بنابر این اگر تاکید بر شیوه افزایش تدریجی و پلکانی داریم به این دلیل است که به عدالت نزدیک تر است در غیر این صورت شکاف مزدی و فاصله طبقاتی با شدت بیشتر ادامه خواهد یافت و هیچگاه متوقف نخواهد شد.

نجف در انتها گفت: افزایش حقوق و دستمزد هیچ ایرادی ندارد به شرطی که توزیع درآمد به شکل عادلانه صورت گیرد. اگر افزایش حقوق عادلانه باشد و موجب شکاف و فاصله طبقاتی نشود دیگر شاهد این مساله نیستیم که قدرت خرید یک گروه روز به روز کمتر و گروه دیگر بیشتر شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا