هشدار به نمایندگان تندرو مجلس | آمریکا به دنبال ائتلاف سازی علیه ایران است
هشدار به نمایندگان تندرو مجلس | آمریکا به دنبال ائتلاف سازی علیه ایران است

به گزارش اخبارنو ، میخائیل اولیانوف روز جمعه در توئیتی نوشت: مسئولیت مشترک ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که تضمین کند که بحث ها بر تلاش های دیپلماتیک برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد. شورای حکام تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر […]

به گزارش اخبارنو ، میخائیل اولیانوف روز جمعه در توئیتی نوشت: مسئولیت مشترک ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که تضمین کند که بحث ها بر تلاش های دیپلماتیک برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد. شورای حکام تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم این سازمان برگزار می کند.

همزمان با این تحولات یک رسانه آمریکایی گزارش داده دولت این کشور از کشورهای دیگر خواسته از قطعنامه‌ای که از ایران بابت تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور انتقاد می‌کند حمایت به عمل آورد.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور درباره این واکنش ها از سوی مجلس گفته بود: در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جلسه ای درخصوص اجرای قانون هسته ای مجلس برگزار شد و در آن جلسه آقای قالیباف هم حضور داشته است و در شورای عالی هم امنیت ملی هم که در این زمینه بحث صورت گرفته، رئیس مجلس حضور داشته است. آنچه که مصوبات جلسه بوده و به تائید مقام معظم رهبری رسیده، به رئیس مجلس هم ابلاغ شده است.

ایران از روز پنجم اسفند مطابق مصوبه مجلس اجرای دواطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد، تصمیمی که با حضور رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شد، این تصمیم و همچنین حضور گروسی در تهران مصوبه شورای امنیت را داشته اما در همان روز موجی از فریادهای اعتراض از سوی برخی نمایندگان مخالف دولت درباره نحوه اجرای مصوبه مجلس بلند شد. چهره هایی مثل جواد کریمی قدوسی، علیرضا سلیمی که همیشه معترض دولت هستند، مدعی شدند دولت با توافقی که با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشت، مجلس را دور زده است. این چندصدایی و عدم وحدت بین مجلس و دولت با تذکر رهبر معظم انقلاب همراه شد

وی افزود: با توجه به اینکه رئیس مجلس در همه مراحل بوده و قانونی که ما اجرا کردیم هم براساس متن مصوبه بوده بنابراین انتظار داشتیم که رئیس مجلس گزارشاتی را در این زمینه به نمایندگان بدهند. اما این کار نشد و مجلس به خوبی مدیریت نشد و اتفاقاتی افتاد که اصلا در شان مجلس و نظام نبود. این همه بداخلاقی ها و تهمت هایی که به دولت و مسئولین زده شد، درست نبود.

حالا با گذشت کمتر از یک هفته از این تحولات رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از آغاز انشست شورای حکام با حیاتی خواندن هفته های آینده برای برجام، گفت که توافق موقت آژانس با ایران یک فرصت گرانبها به دیپلماسی برای حفظ برجام داده است.

گروسی روز جمعه اوضاع فعلی را “شکننده و حساس” توصیف کرد و گفت که تغییر در وضعیت بازرسی آژانس از مراکز هسته‌ای اقدامی در جهت بهتر شدن اوضاع نبوده است.

به ادعای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با این توافق موقت اطمینان حاصل می‌شود که نقاط کوری برای بازرسان سازمان ملل وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر یک رسانه آمریکایی گزارش داده دولت این کشور از کشورهای دیگر خواسته از قطعنامه‌ای که از ایران بابت تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور انتقاد می‌کند حمایت به عمل آورد.

دیپلمات‌های آمریکا روز پنجشنبه سندی را توزیع کردند که در آن گلایه‌های واشنگتن درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران فهرست شده و از ایران می‌خواهد با بازرس‌های آژانس اتمی کاملاً همکاری کند.

این قطعنامه پیشنهادی از «یافته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شدت ابراز نگرانی می‌کند» و «نگرانی‌های عمیق شورای حکام درباره همکاری ایران را ابراز می‌کند.»

بلومبرگ نوشته طرح چنین ادعایی مبنی بر ارائه اطلاعات ناکامل از سوی ایران ممکن است تبعاتی جدی مانند ارجاع مجدد پرونده برنامه هسته‌ای ایران به شورای امنیت را در بر داشته باشد.

با توجه به اظهارات مقامات آمریکا و تردید آن ها در لغو تحریم ها به نظر می رسد آمریکایی ها به دنبال یک ائتلاف سازی علیه ایرن در نهادهای بین المللی هستند

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ مدعی شده این سند سه صفحه‌ای به رویت این رسانه رسیده است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. دو مقام اروپایی دریافت چنین سندی را تأیید کرده و گفتند در حال بررسی محتوای آن هستند.

آمریکا همچنین در این سند ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرده است: «دنیا از دیرباز آگاه بوده که ایران در گذشته به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای بوده است.»

  • منبع خبر : خبرگزاری همشهری